Liga Europejska EHF: płocczanie wywalczyli awans do Final Four!
Biuro prasowe PGNiG Superligi mężczyzn

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 03.05.2022, 22:13

W rewanżowym spotkaniu ćwierćfinału Ligi Europejskiej EHF szczypiorniści Orlen Wisły Płock podejmowali Kadetten Schaffhausen. Podopieczni Xaviera Sabate nie pozostawili złudzeń szwajcarskiej drużynie, zwyciężając 35:22. Dzięki tej wygranej płocczanie zapewnili sobie awans do turnieju finałowego europejskich rozgrywek, który zostanie rozegrany w dniach 28-29 maja.

W końcówce pierwszego spotkania ćwierćfinałowego dwumeczu wicemistrzowie Polski prowadzili nawet 33:27, jednak ostatecznie zwyciężyli 33:31, dlatego szwajcarski zespół mógł wiązać spore nadzieje z potyczką w Orlen Arenie. W początkowej fazie rewanżowego starcia trwała niezwykle zacięta walka. Z czasem reprezentanci Mazowsza przejęli inicjatywę. W 8. minucie wskutek efektownego lobu Lovro Mihicia na tablicy wyników widniał rezultat 5:3 dla Wisły. Później "Nafciarze" prezentowali się znakomicie w defensywie, co pozwalało na wyprowadzanie szybkich ataków. W 14. minucie dzięki skutecznemu wykończeniu Przemysława Krajewskiego różnica wzrosła do sześciu bramek na korzyść gospodarzy (11:5). Przyjezdni próbowali nawiązać równorzędną walkę z dobrze dysponowanymi przeciwnikami. Bardzo dobrze w bramce Kadetten Schaffhausen spisywał się Kristian Pilipović, który w przyszłym sezonie zasili kadrę płockiego zespołu, a dzięki mocnemu rzutowi Jonasa Schelkera wicemistrzowie Szwajcarii zniwelowali straty do czterech bramek (13:9). Na reakcję gospodarzy nie trzeba było długo czekać. Niebiesko-biało-niebiescy odpowiedzieli dwoma skutecznymi próbami z rzędu, a po trafieniu Leona Susnji prowadzili 15:9. W końcówce pierwszej części podopieczni Xaviera Sabate utrzymali solidną dyspozycję i schodzili na przerwę z sześciobramkową przewagą (17:11).

Na początku drugiej części miejscowi nie zamierzali zwalniać tempa. W 37. minucie Lovro Mihić wykończył szybki atak "Nafciarzy", a po jego rzucie na tablicy wyników widniał rezultat 21:12 dla Wisły. Później goście byli całkowicie bezradni wobec solidnie funkcjonującej płockiej maszyny. W 43. minucie Zoltan Szita oddał mocny rzut z drugiej linii, a różnica wzrosła do dziesięciu bramek (26:16). W ostatnim kwadransie gospodarze kontrolowali grę, nie pozwalając rywalom na wiele. W 57. minucie dzięki dobrej akcji Abela Serdio płocczanie powiększyli swoją przewagę do trzynastu trafień, doprowadzając do wyniku 33:20. Ostatecznie ekipa z Płocka zwyciężyła to spotkanie 35:22. Najskuteczniejszym zawodnikiem triumfatorów był Lovro Mihić, który pokonał bramkarzy rywali osiem razy. Dzięki temu triumfowi podopieczni Xaviera Sabate zapewnili sobie awans do Final Four Ligi Europejskiej EHF, powtarzając tym samym rezultat z poprzedniego sezonu.

Turniej finałowy Ligi Europejskiej EHF odbędzie się w dniach 28-29 maja. Poza płocczanami o zwycięstwo w europejskich rozgrywkach powalczą portugalska SL Benfica, chorwacki RK Nexe oraz obrońca mistrzowskiego tytułu niemiecki SC Magdeburg.

Orlen Wisła Płock - Kadetten Schaffhausen 35:22 (17:11)

Orlen Wisła Płock: Morawski, Witkowski - Mihić 8, Krajewski 6, Kosorotow 6, Daszek 5, Żytnikow 2, Szita 2, Serdio 2, Terzić 1, Jurecić 1, Susnja 1, Mindegia 1, Fernandez, Lucin, Daćko.

Kadetten Schaffhausen: Pilipović, Biosca - Canellas 5, Kusio 3, Matzken 3, Zehnder 3, Tominec 2, Schelker 2, Lier 1, Novak 1, Schopper 1, Bartók 1, Kuttel, Schmidt, Maros, Gerbl.

Wynik pierwszego meczu: 33:31 dla Orlen Wisły Płock

Wynik dwumeczu: 68:53 dla Orlen Wisły Płock

Awans: Orlen Wisła Płock