Podnoszenie ciężarów - MŚJ: dobry występ Moniki Marach

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 07.05.2022, 00:25

Polscy sztangiści mogą zaliczyć piątek do udanych. Kolejnego dnia zmagań podczas mistrzostw świata juniorów w Heraklionie Monika Marach zajęła szóstą pozycję w kategorii do 71 kg. Andżelika Kaczmarczyk uplasowała się na 16. miejscu, a Michał Jaworski wywalczył 12. pozycję w kategorii do 81 kg.

Wielkie nadzieje może wiązać polska sztanga z Moniką Marach. Polka w kategorii do 71 kg otarła się o podium w rwaniu. Rozpoczęła od sztangi ważącej 92 kg, a w ostatnim podejściu udało się zaliczyć 97 kg. Do małego medalu zabrakło jednak 4 kg, gdyż Turczynka Aysel Ozkan wyrwała 101 kg. Andżelika Kaczmarczyk po pierwszej części zmagań klasyfikowana była na 14. miejscu z wynikiem 85 kg. Niestety podrzut nie jest mocną stroną Marach. Biało-czerwona w najlepszej próbie uzyskała 114 kg. Pozwoliło to zająć 11. lokatę, lecz dzięki dobremu rwaniu finalnie uplasowała się na szóstej pozycji. Warto zaznaczyć, że Monika Marach w tym roku dopiero skończyła osiemnaście lat. Kaczmarczyk uzyskała w podrzucie 106 kg i zakończyła zmagania na trzynastym miejscu. Złoto wywalczyła Neama Said Fahmi Said, która pokonała Olivie Lynn Reeves o zaledwie jeden kilogram. Brąz przypadł Meksykance Marianie Garcii Gomez.

W rywalizacji męskiej nie przeżywaliśmy już tylu polskich emocji. Michał Nowaczyk w rwaniu zajął 12. pozycję z wynikiem 135 kg. Atakował jeszcze dwa kilogramy cięższą sztangę, lecz bezskutecznie. Na półmetku prowadził Hakan Kurnaz (150 kg). Tuż za nim uplasowali się Jegor Szerer z Kazachstanu (149 kg) oraz Ertjan Kofsha z Albanii (146 kg). Bardzo dużo w czołówce namieszał podrzut. Świetnie spisali się Egipcjanie oraz Gruzin Saba Asanidze. Panowie nadrobili straty z poprzedniej konkurencji i zaczęli się liczyć w walce o złoty medal. Finalnie Kurnaz, Asanidze oraz Mahmoud Hosny Elsayed zakończyli udział w mistrzostwach z takim samym wynikiem 324 kg. O kolejności na podium zadecydowała waga ciała. Złoto przypadło najlżejszemu Turkowi, srebro Egipcjaninowi, a brąz Gruzinowi. Michał Jaworski podrzucił 162 kg i utrzymał 12. lokatę.