Badminton: SKB Suwałki drużynowym mistrzem Polski

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 07.05.2022, 22:26

W rozegranym dziś turnieju finałowym Ekstraligi badmintona zwyciężyła drużyna SKB Litpol Malow Suwałki, pokonując w niezwykle dramatycznym finale ABRM Warszawa. Brąz przypadł w udziale Hubalowi Białystok.

Nim jednak doszło do medalowych rozstrzygnięć w Józefosławiu przed południem rozegrano półfinały między czterema najlepszymi drużynami fazy zasadniczej Ekstraligi. ABRM Warszawa pokonał w nich Unię Bieruń 4:2. Punkty dla zwycięzców zdobyli Kirsty Gilmour, Mateusz Dubowski i Zuzanna Jankowska w singlach oraz debel Miłosz Bochat/Wiktor Trecki. Dla bierunian zapunktowali Karan Rajan Rajarajan oraz młodziutka para deblowa Anna Czuchra/Joanna Podedworny. W meczu SKB Suwałki i Hubala Białystok padł identyczny wynik. Tu punkty dla suwalczan wywalczyli Danylo Bosniuk, Mateusz Świerczyński i Uliana Wolska oraz Robert Cybulski z Przemysławem Szydłowskim. Białostocczanie dwa punkty zawdzięczają Polinie Burowej, która wygrała singla i debel z Marią Stolarenko.

Wieczorem rozegrano mecze medalowe. Brązowe krążki pojadą do Białegostoku. Dla Hubala znów dwa punkty wywalczyła Burowa - i w singlu i w parze ze Stolarenko. Ta druga także zwyciężyła w meczu gry pojedynczej, a czwarty punkt wywalczyli dla swojej drużyny Paweł Śmiłowski i Wojciech Szkudlarczyk. Drużyna z południa Polski dwa honorowe punkty zawdzięcza Rajarajanowi i Ilianowi Stojnowowi.

Ogromnych emocji dostarczył mecz finałowy. Na początek zagrano deble. Wśród mężczyzn Robert Cybulski i Przemysław Szydłowski w dwóch setach pokonali Bochata i Treckiego. Stan meczu wyrównały Kirsty Gilmour i Magdalena Świerczyńska, które pewnie pokonały Aleksandrę Goszczyńską i Karolinę Szubert. W pierwszych singlach Danylo Bosniuk pewnie pokonał Bartosza Krajewskiego, a Kirsty Gilmour nie dała większych szans Kamili Augustyn. Znów był remis i pozostały do rozegrania dwa single i miksty. Prowadzenie dla SKB wywalczył Emil Holst, pokonując Mateusza Dubowskiego. Nadzieje warszawianom przywróciła Zuzanna Jankowska. Młoda Polka pokonała Ulianę Wolską, choć w pierwszym secie (grano do 15) zdobyła tylko 7 punktów.

Wszystko rozstrzygnęła gra mieszana. Po warszawskiej stronie siatki stanęli Bochat i Świerczyńska, po suwalskiej Bosniuk i Augustyn. Lepiej zaczęła para ABRM, wygrywając do 9, ale po kilkunastu minutach mieliśmy już remis, bo suwalczanie drugą partię wygrali do 13. W decydującym secie więcej zimnej krwi zachowlai Bosniuk i Augustyn. Zwyciężając 15:13 dali swojej drużynie kolejny tytuł mistrzowski.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.