WTA Madryt: historyczny triumf Ons Jabeur
Carine06/Wikimedia Commons

• Data publikacji: 08.05.2022, 00:10

Ons Jabeur pokonała Jessicę Pegulę 7:5, 0:6, 6:2 w finale turnieju WTA w Madrycie. Tunezyjka została tym samym pierwszą w historii tenisistką z Afryki, który wygrała imprezę rangi 1000.

Początek meczu to bardzo wyrównany gem serwisowy Amerykanki, która obroniła aż trzy break-pointy i ostatecznie utrzymała serwis. Niedługo później Pegula sama doprowadziła do przełamania w czwartej odsłonie, a po chwili prowadziła już 4:1. Odpowiedź Tunezyjki była natychmiastowa, a Ons wygrała trzy gemy z rzędu, doprowadzając do wyrównania. W dziesiątym gemie Jessica wypracowała sobie piłkę setową przy podaniu rywalki, ale nie zdołała jej wykorzystać. Z kolei Jabeur w następnej odsłonie przełamała przeciwniczkę do zera i zaraz potem zakończyła seta wynikiem 7:5.

Druga część spotkania była zdecydowanie krótsza oraz bardzo jednostronna. Co prawda w pierwszym gemie kibice doświadczyli jeszcze sporo emocji, gdy Pegula ponownie musiała aż trzykrotnie bronić się przed stratą serwisu, co ostatecznie jej się udało. Od tego momentu dominacja Amerykanki była jednak całkowita, dzięki czemu wygrała również pięć następnych gemów, kończąc całego seta wynikiem 6:0.

Decydująca rozgrywka to z kolei ponownie zacięta rywalizacja i aż trzy przełamania na początku seta. Korzystniej ułożyło się to dla Ons, która prowadziła 2:1 i miała grę pod kontrolą. Sytuacja Tunezyjki poprawiła się w siódmej odsłonie, gdy Amerykanka przegrała przy własnym podaniu i przegrywała już 2:5. Zaraz potem Ons Jabeur wygrała ostatniego gema, zostając tym samym mistrzynią Madrytu, a także pierwszą tenisistką z Afryki, która wygrała imprezę rangi 1000.

Ons  Jabeur (TUN) [8] — Jessica Pegula (USA) [12] 7:5, 0:6, 6:2