Podnoszenie ciężarów - MŚJ: poprawni Polacy, fenomenalny występ Hozy!

• Dodał: Rafał Kozieł
  • Data publikacji: 09.05.2022, 21:10

W poniedziałek na mistrzostwach świata juniorów w greckim Heraklionie zaprezentowało się dwóch reprezentantów Polski. Igor Osuch zajął szóstą lokatę, a Szymon Ziółkowski dwa miejsca niżej w kategorii do 109 kg mężczyzn. Gwiazdą dnia był jednak Bohdan Hoza z Ukrainy, który dwukrotnie pobił własny rekord świata juniorów.

Jako pierwsi o medale rywalizowali panowie w kategorii do 102 kg. Po rwaniu najbliżej złota w dwuboju byli Hamada Mohammed z Palestyny oraz Sharofiddin Amriddinov z Uzbekistanu, którzy mieli zaliczone 168 kg. Podium zamykał Ukrainiec Mykyta Rubanovsky z wynikiem 163 kg. W podrzucie doszło do sporych przetasowań. Na podium w dwuboju wskoczył Petros Petrosjan z Armenii, który dzięki dobremu drugiemu bojowi i zaliczeniu 202 kg zdobył srebrny medal w dwuboju. Złoto powędrowało do Amriddinova, który zwyciężył w podrzucie, pewnie zaliczając 204 kg. Sporo kontrowersji dotyczyło drugie podejście do 197 kg prowadzącego na półmetku Palestyńczyka. Po początkowym zaliczeniu próby, jury zdecydowało się anulować podejście Mohammeda, który w trzeciej próbie także nie zdołał prawidłowo wykonać swojej próby. Na pocieszenie pozostał mu brązowy medal w dwuboju.

W poniedziałek rozdano medale także w kategorii do 87 kg kobiet. Tutaj bardzo pewnie złoty medal zdobyła Tursunoy Jabborova z Uzbekistanu, która wynikami 109 oraz 129 kg nie dała rywalkom złudzeń co do zwyciężczyni. Na półmetku blisko medali były także Iranka Jekta Jamali Galeh oraz Amanda Robble ze Stanów Zjednoczonych, które miały zaliczone 100 kg. To nie one jednak zdobyły medale w dwuboju. Po świetnym podrzucie, obok wspomnianej Jabborovej, na podium stanęły Elizabeth Caridad Reyes Entenza z Kuby oraz inna z Amerykanek – Avery Elizabeth Owens.

Z perspektywy polskich kibiców najbardziej emocjonująca była kategoria do 109 kg mężczyzn, w której startowało dwóch „Biało-Czerwonych”. Po rwaniu Igor Osuch zajmował piątą lokatę, legitymując się wynikiem 156 kg, natomiast Szymon Ziółkowski był ósmy po zaliczeniu sztangi ważącej jedynie 146 kg. Po rwaniu pewne było, że tylko kataklizm w dwuboju może zabrać Bohdanowy Mykycie złoty medal w dwuboju. Ukrainiec dwukrotnie bił własny rekord świata w rwaniu – najpierw ustanowił go na 191 kg, a następnie „dołożył” jeszcze cztery kilogramy, kończąc pierwszy z bojów z ciężarem 195 kg. Drugie miejsce ze stratą… 27 kg zajmował Ammar Rubaiawi Ali z Iraku, a trzeci na półmetku był Seunghoon Lee z Korei Południowej. W podrzucie swoją klasę potwierdził swoją klasę, bijąc swój rekord życiowy, który od dziś wynosi 215 kg. Srebro w dwuboju padło łupem Rubaiawiego, a brąz – dzięki dobremu podrzutowi – zdobył Fernando Bonilla Granja Arley z Kolumbii. Igor Osuch zakończył zmagania w drugim z bojów na ciężarze 186 kg, natomiast Szymon Ziółkowski na 172 kg, co dało im odpowiednio szóstą oraz ósmą lokatę w dwuboju.