Hokej: Słowenia wygrywa Mistrzostwa Świata Dywizji IA

• Dodał: Remigiusz Nowak
  • Data publikacji: 09.05.2022, 22:20

Z kompletem zwycięstw zakończyła rozgrywane na swoim terenie Mistrzostwa Świata Dywizji IB Słowenia i to ona zagra w przyszłym roku w elicie. Awans wywalczyli także Węgrzy. Do Dywizji IB spadła Rumunia.

Podobnie jak w rywalizacji "polskiej" Dywizji IB, tak i w grupie IA do gry przystąpiło pięć, a nie sześć reprezentacji, co miało związek z wykluczeniem z wiadomych względów Rosji i Białorusi. Bezdyskusyjnie najlepszą ekipą turnieju okazała się Słowenia, która zwyciężyła w każdym z czterech meczów, strzelając rywalom 22 gole, a tracąc zaledwie pięć.

Pierwszego dnia turnieju gospodarze spotkali się z Litwinami i choć wynik 4:2 nie świadczy o wielkiej przewadze Słoweńców, to ich rywale znad Bałtyku nie mieli za dużo do powiedzenia w tym meczu, dość powiedzieć, że chyba tylko rozluźnienie w ostatnich minutach spowodowało, że Litwa dwa razy pokonała golkipera rywali. Zdecydowanie bardziej wyrównane starcie było udziałem Korei i Węgrów, tutaj jednak nie popisał się Matt Dalton strzegący bramki Azjatów, co między innymi było powodem zwycięstwa Madziarów 5:1.

Grube strzelanie późniejsi zwycięzcy turnieju urządzili sobie dzień później, a ich ofiarą padli Rumuni. Trzy gole Verlicia i dwa Jeglicia to tylko część dorobku zwycięzców, którzy mecz zakończyli z dziewięcioma trafieniami na koncie. Tego dnia drugą wygraną odnieśli też Węgrzy, którzy musieli się sporo napocić z Litwinami. Obie ekipy często atakowały, ale krążek w siatce po raz ostatni wylądował w 28. minucie za sprawą Alisauskasa, który ustalił wynik na 2:1, który stawiał hokeistów znad Balatonu jako głównych rywali Słowenii do awansu do elity.

Dzień później odbył się tylko jeden mecz reprezentacji, które już wcześniej straciły szansę na rywalizację o awans i było to de facto starcie o utrzymanie się w Dywizji IB. Rumunia i Korea rozegrały wyrównane zawody, ale gracze z Europy wykazali się wysoką nieskutecznością i z tafli z tarczą zjechali Koreańczycy, zwyciężając 4:1.

Kolejnego dnia pierwsze zwycięstwo na swoje konto zapisała Litwa po wygranej 5:3 nad Koreą, oczy wszystkich były jednak zwrócone na gospodarzy i Węgrów, oni bowiem wspólnie przewodzili turniejowej tabeli. Słoweńcy przejechali się po Madziarach, nie dając im szans na zwycięstwo. W pierwszej tercji Węgrzy byli jeszcze w stanie utrzymać korzystny wynik, potem jednak to Słowenia skutecznie wykorzystywała swoją przewagę i ostatecznie wygrała 5:1, obejmując tym samym prowadzenie w tabeli.

Zaskakująco dobrze wypadli Rumuni z starciu z Litwinami, bo po pierwszej części gry prowadzili nawet 2:0, w drugiej odsłonie Litwa dogoniła rywali, a w trzeciej przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Ostatniego dnia Węgry w niezbyt przekonujący sposób pokonali Rumunię 4:2 i dzięki temu zapewnili sobie drugie miejsce i awans do elity. Słowenia nie dała sobie odebrać zwycięstwa w meczu z Koreą, wygrywając 4:1 i triumfując w całym turnieju, w Dywizji IB zagrają Rumuni.

Turniejowa tabela oraz szczegółowe wyniki zawodów tutaj.