Eurocup: triumf Virtusu Bolonia w całych rozgrywkach

• Data publikacji: 11.05.2022, 22:34

Virtus Segafredo Bolonia został triumfatorem Eurocupu w sezonie 2021/22. W finale włoski zespół pokonał 80:67 turecki Frutti Extra Bursaspor.

Eurocup to jedne z najważniejszych rozgrywek klubowych w europejskiej koszykówce. Mówi się, że po Eurolidze to drugie rozgrywki pod względem rangi. W tym sezonie uczestniczył w nich Śląsk Wrocław, który zajął ósme miejsce w fazie grupowej, a w 1/8 finału uległ Gran Canarii. Play-offy w Eurocupie rozgrywane są w nietypowy sposób, gdyż serie grane są tylko do jednego zwycięstwa na parkiecie wyżej rozstawionej drużyny. Taka sama sytuacja miała miejsce w finale, gdzie Virtus Segafredo Bolonia podejmował Frutti Extra Bursaspor. Obydwie drużyny nie zachwyciły w rozgrywkach grupowych, kiedy w grupie B zajęły odpowiednio czwarte i siódme miejsce. Włoski zespół w drodze do najważniejszego meczu wyeliminował Lietkabelis, ratiopharm Ulm oraz Walencję. Niespodziewanie do finału awansował Bursaspor, który wygrał w play-offach na wyjazdach z Partizanem Belgrad, Cedewitą Ljublana oraz Morabanciem Andora.

Finałowe spotkanie rozegrano w Bolonii i to gospodarze byli faworytami. Po wyrównanych pierwszych minutach Virtus szybko wypracował znaczącą przewagę. Od wyniku 6:7 gospodarze zanotowali serię 10:0. Pierwszą kwartę zakończyli z rezultatem 25:12. W drugiej części gry włoski zespół utrzymywał dwucyfrową różnicę. Na przerwę koszykarze z Bolonii schodzili na prowadzeniu 41:31.

W trzeciej kwarcie Virtus odskoczył na 15 punktów. Bursaspor zmniejszył różnicę do siedmiu oczek, ale gospodarze błyskawicznie odbudowali przewagę. Przed czwartą odsłoną gry na tablicy widniał wynik 62:53. Zespół z Turcji jeszcze walczył, ale nie zdołał odrobić strat. Ostatecznie Virtus Bolonia triumfował 80:67 i sięgnął po trofeum. Tym samym zapewnił sobie miejsce w przyszłym sezonie Euroligi. Liderem gospodarzy w finale był Milos Teodosić, który zdobył 21 punktów, trafiając cztery rzuty za trzy punkty.

Virtus Segafredo Bolonia - Frutti Extra Bursaspor 80:67 (25:12, 16:19, 21:22, 18:14)