Lekkoatletyka - MP w chodzie: Zdziebło i Brzozowski ze złotymi medalami
Regan1973/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 14.05.2022, 12:30

W Opolu odbyły się pierwsze w historii mistrzostwa Polski w chodzie sportowym na nowym olimpijskim dystansie 35 km. Wśród panów najlepszy okazał się Artur Brzozowski, który wyprzedził między innymi mistrza olimpijskiego z Tokio Dawida Tomalę. Również po złoty medal i tytuł mistrzyni Polski sięgnęła Katarzyna Zdziebło.

Na starcie znalazło się czternastu mężczyzn, w tym dwóch reprezentantów Czech. Już od początku rywalizacji wyklarowała się prowadząca trójka. O dziwo na czele jej stanął Artur Brzozowski. Na 15,5 kilometrze jego przewaga nad Dawidem Tomalą wynosiła ponad pół minuty. Minutę za mistrzem olimpijskim w kierunku mety podążał Rafał Augustyn. Przewaga lidera chodu rosła wraz z pokonanym dystansem. Finalnie Brzozowski przeciął linię mety z czasem 2:36.22. Niestety nie udało się wywalczyć minimum na tegoroczne mistrzostwa świata w Eugene. Srebro wywalczył Dawid Tomala (2:37.22), a brąz Rafał Augustyn (2:39.26). Złoty medalista z Tokio po zakończonym biegu przyznał, że zmagał się z bólem kolana i myślał o zejściu z trasy.

Wśród pań wystartowały tylko dwie zawodniczki. Zdecydowaną faworytką była Katarzyna Zdziebło, która w tym roku wywalczyła już brązowy medal drużynowych mistrzostw świata w chodzie na 35 km. Dzisiejszą trasę pokonała w czasie 2:49:37. Tym samym poprawiła własny rekord Polski o ponad minutę. Agnieszka Ellward ukończyła zmagania na drugim miejscu z rezultatem 3:13.39.