Ligue 1: hat-trick Ben Yeddera, dwa gole Messiego, Żyrondyści obrzuceni papierem toaletowym
YT/Ligue 1 Uber Eats Official

• Dodał: Artur Zagała
  • Data publikacji: 14.05.2022, 23:40

W sobotę (14.05) została rozegrana 37. kolejka ligi francuskiej. W dziesięciu spotkaniach padło trzydzieści bramek, hat-trick na swoim koncie zapisał Ben Yedder, a dwa trafienia zaliczył Lionel Messi. Żegnający się z Ligue 1 piłkarze Bordeaux zostali obrzuceni papierem toaletowym przez swoich fanów, Marsylia przegrała i straciła pozycję wicelidera, a Strasbourg i Rennes awansowały na miejsca dające awans do europejskich pucharów. Zapraszam na podsumowanie przedostatniej rundy Ligue 1.

W meczu na szczycie tabeli Stade de Rennes pokonało Olimpique Marsylia 2:0. Klub z północnej Francji objął dwubramkowe prowadzenie już w pierwszej odsłonie spotkania, po trafieniach Bourigeauda oraz Majera. Chociaż to podopieczni Jorge Sampaoliego utrzymywali się dłużej przy piłce, zupełnie nic z tego nie wynikało i przed przerwą nie zdołali oddać celnego strzału na bramkę Gomisa. Po zmianie stron sytuacja nie zmieniła się. Klub Arkadiusza Milika wciąż przeważał w posiadaniu piłki, ale udało mu się wykreować zaledwie dwie sytuacje podbramkowe. Polak całe spotkanie obejrzał z ławki rezerwowych. Zwycięstwo klubu ze stolicy Bretanii ma duże znaczenie dla układu tabeli. Zawodnicy Bruno Genesio awansowali na 4. miejsce w lidze i są bardzo blisko awansu do europejskich pucharów. Porażka kosztowała Marsylię utratę pozycji wicelidera i może oznaczać grę w eliminacjach do Ligi Mistrzów, zamiast bezpośredniego awansu.

Potknięcie Les Olympiens wykorzystali zawodnicy z Księstwa Monako, choć zwycięstwo musieli wypracować, odrabiając dwubramkową stratę. Ich rywale z klubu Brest objęli prowadzenie już po dziesięciu minutach gry i szybko dołożyli drugie trafienie, sprawiając sporą niespodziankę gospodarzom. Zawodnicy Philippe Clementa udowodnili jednak, że nieprzypadkowo walczą o pozycję na ligowym podium. Bohaterem AS Monaco został Ben Yedder, który na minutę przed przerwą zmniejszył stratę swojego zespołu, a w drugiej połowie zaliczył jeszcze dwa trafienia, zapisując hat-trick na swoim koncie. W 70. minucie jeszcze jednego gola dołożył Volland i ustalił wynik spotkania na 4:2. Zwycięstwo Monakijczyków i potknięcie Marsylii pozwoliło drużynie z Księstwa awansować na drugie miejsce w lidze i w ostatniej kolejce walczyć o wicemistrzostwo Francji i awans do Champions League.

Pozostając w górnej części tabeli, ważne zwycięstwo odnieśli piłkarze ze Strasbourga. Podopieczni Juliena Stephana zwyciężyli 1:0 z Clermont, a jedyną bramkę, w 28. minucie, zdobył Adrien Thomasson. Klub z północno-wschodniej Francji awansował na 5. miejsce w tabeli, które może dać im szansę występu w kwalifikacja do Ligi Konferencji Europy. Ich awans w tabeli był możliwy dzięki porażce Nicei, która uległa Lille 1:3. Ubiegłoroczny mistrz Francji przegrywał do przerwy 1:0, ale w drugiej połowie, po dwóch bramkach Davida oraz jednej Weaha wywalczył kolejne trzy punkty.

Wysokie zwycięstwo odnieśli zawodnicy PSG. Po dwóch golach Messiego, jednej Di Marii i trafieniu z karnego Mbappe, Paryżanie pokonali Montpellier 4:0.

Ważne trzy punkty w kontekście utrzymania w lidze wywalczyło Metz. Dzięki trafieniu Lamkela Ze z 50. minuty, piłkarze Frederica Antonettiego pokonali Angers 1:0 i awansowali na 18. miejsce w lidze. Metz nie ma już szans na bezpieczne utrzymanie w Ligue 1, ale miejsce które zajmują oznacza szansę na walkę w barażach o pozostanie w lidze. Taką samą ilość punktów ma drużyna St. Etienne, jednak z powodu gorszego bilansu bramkowego zajmuje dopiero 19. miejsce i jest zagrożona spadkiem z najwyższej klasy rozgrywkowej. Piłkarze Pasca Dupraza przegrali swój mecz z Reims 1:2 i o wyprzedzenie Metz będą musieli walczyć do ostatniej kolejki.

Żegnający się z Ligue 1 Żyrondyści zremisowali bezbramkowo w przedostatniej kolejce z Lorient. Mecz na stadionie Bordeaux został przerwany na kilka minut przez lokalnych fanów, wyrażających niezadowolenie z postawy zespołu. Kibice obrzucili piłkarzy papierem toaletowym i arbiter został zmuszony do zatrzymania gry, do czasu posprzątania boiska. Mecz był bardzo energiczny i obfitował w wiele sytuacji ofensywnych, choć niewiele z nich przyniosło realne zagrożenie dla golkiperów. W meczu padło również dużo żółtych kartek a gospodarze kończyli spotkanie w dziesiątkę, po czerwonej kartce Mensaha w 86. minucie.