Hokej - MŚ: porażka USA z Finlandią
Uncleweed [CC BY-SA 2.0]/Wikimedia Commons

• Dodał: Remigiusz Nowak
  • Data publikacji: 16.05.2022, 23:14

Dotkliwej porażki 1:4 doznali dzisiaj na Mistrzostwach Świata elity Amerykanie z gospodarzami turnieju Finami, w meczu grupy B. Takich problemów nie miała Kanada, która pewnie pokonała Słowację.

W pierwszej tercji minimalnie przeważali mistrzowie olimpijscy, co udowodnili w 18. minucie golem Mikaela Granlunda. Prawdziwy pogrom Amerykanów nastąpił jednak w drugiej odsłonie, kiedy to Mann aż trzykrotnie musiał się schylić po krążek po strzałach Suomi. Początkiem tej części gry karę 25 minut dostał Austin Watson, po ataku na szyję jednego z rywali. Ta sytuacja chyba podziała na Finów mobilizująco, bo już kilka minut później było już 3:0 (gole Filppuli i Manninena), przed końcem tej części gry na 4:0 podwyższył Lehtonen. Przez ostatnie 20 minut gracze zza oceanu przeprowadzili prawdziwą nawałnicę na bramkę Olkinuory, gospodarze za to zatrzymali się w ataku i tylko kilkukrotnie zagrażali golkiperowi USA. Na szczęście dla miejscowych desperackie próby Amerykanów nie zdały się na wiele i tylko raz udało im się umieścić gumę za linią bramkową i ostatecznie Finlandia wygrała 4:1.

W drugim spotkaniu grupy B Łotwa spotkała się z Norwegią, przebieg spotkania był podobny do tego, w którym grali gospodarze turnieju. W pierwszej i drugiej tercji minimalną przewagę mieli Łotysze, którzy po remisowych pierwszych dwudziestu minutach kolejną odsłonę wygrali 2:0. Norwegowie za solidną robotę zabrali się po przerwie, jednak stojący między słupkami Merzlikins tylko raz okazał się gorszy od graczy napadu rywala i Łotwa zjechała z lodu zwycięsko.

Problemów ze Słowacją w grupie A nie miała Kanada, która pewnie pokonała naszych południowych sąsiadów 5:1. O ile pierwsza tercja zakończyła się remisem, to w drugiej zaczął się odjazd hokeistów Klonowego Liścia, którego jednym z autorów był zdobywca dwóch bramek Pierre-Luc Dubois, na co dzień grający w Winnipeg Jets.

Zwycięstwo nad Trójkolorowymi odnieśli Niemcy, którzy w przekroju spotkania byli drużyną lepszą, ale długo musieli starać się o korzystny wynik, a udało im się to w 45. minucie po celnym uderzeniu Pfoderla. Później do siatki nie trafił już nikt, a Niemcom udało się dowieźć zwycięstwo do końca.