EBL: Śląsk wygrywa pierwszy mecz finału z Legią
Andrzej Romański/PLK

• Data publikacji: 17.05.2022, 22:32

Śląsk Wrocław pokonał Legię Warszawa 76:72 w pierwszym meczu finału Energa Basket Ligi. Kapitalne spotkanie w barwach gospodarzy rozegrali Travis Trice oraz Aleksander Dziewa, którzy wspólnie zdobyli 40 punktów.

Początek spotkania to kapitalna postawa zawodników Andreja Urlepa po obu stronach parkietu, dzięki czemu gospodarze już w pierwszej kwarcie wypracowali dwucyfrową przewagę. W ataku wrocławianie trafiali na 62% skuteczności z gry, jednocześnie ograniczając rywali do 36%, co zaowocowało wynikiem 27:18 po dziesięciu minutach. Szczególnie dobrze wyglądali Travis Trice (22pkt/5as/2prz) oraz Aleksander Dziewa (18pkt/7zb/2prz), którzy łącznie mieli siedemnaście oczek na koncie. Gdy na parkiecie pojawili się jednak gracze rezerwowi, to Legia zaczęła odrabiać straty i na początku drugiej odsłony zdobyła aż czternaście punktów z rzędu. Osiem oczek zapewnił Muhammad Abdur-Rahkman (10pkt/5zb/3as/3prz), który napędzał ataki gości. Następnie oba zespoły grały kosz za kosz, a na przerwę w nieznacznie lepszych nastrojach schodzili miejscowi, którzy prowadzili 44:43.

Po zmianie stron Śląsk ponownie zbudował kilkupunktową przewagę, a raz jeszcze w rolę strzelca wcielił się Trice, zdobywając w trzeciej kwarcie aż dziesięć oczek. Swojego rozgrywającego skutecznymi rzutami spod kosza wspomagał Dziewa, a gospodarze na dziesięć minut przed końcem prowadzili 62:57. Decydująca odsłona rozpoczęła się od sześciu punktów z rzędu rzuconych przez wrocławian, co zmusiło trenera Wojciecha Kamińskiego do wzięcia przerwy na żądanie. W połowie ostatniej kwarty miejscowi prowadzili aż 72:60, ale wtedy pozwolili Robertowi Johnsonowi (24pkt/6zb/4as/2prz) rzucić osiem oczek z rzędu i doprowadzić do zaciętej końcówki. W niej lider Legionistów zmniejszył stratę drużyny do dwóch oczek, ale ostatecznie przyjezdnym zabrakło sił. Tym samym Śląsk Wrocław wygrał pierwszy mecz serii przeciwko Legii Warszawa 76:72.

Śląsk Wrocław — Legia Warszawa 76:72 (27:18, 17:25, 18:14, 14:15)

Śląsk: T. Trice 22, Dziewa 18, Ramljak 10, Kanter 8, Kolenda 8, Justice 8, D. Trice 2, Tomczak, Gabiński, Meiers

Legia: Johnson 24, Cowels 14, Abdur-Rahkman 10, Koszarek 7, Wyka 6, Skifić 6, Kulka 3, Kamiński 2, Sadowski