Hokej - MŚ: Austria triumfuje nad Czechami

• Dodał: Remigiusz Nowak
  • Data publikacji: 17.05.2022, 21:56

Do niespodzianki doszło dzisiaj na hokejowych mistrzostwach świata elity, gdzie po raz pierwszy w historii Austria pokonała Czechy.

W spotkaniu Czechów z Austriakami faworytem byli oczywiście nasi południowi sąsiedzi, którzy od długich lat są w światowej czołówce hokeja na lodzie, jednak mecz nie był jednostronnym widowiskiem. W 18. minucie prowadzenie dał Czechom Roman Cervenka, dobijając krążek po obronie Starkbauma. Kolejne minuty gry nie przynosiły zmiany wyniku i wydawało się, że Austriacy zjadą z tali pokonani, ale ich trener wykorzystał ostatnią deskę ratunku, jaką jest wzmocnienie pola gry kosztem ściągnięcia bramkarza. To przyniosło pożądany skutek, a wyrównującego gola strzelił Brian Lebler. Kilkadziesiąt sekund pozostałego czasu meczu oraz dodatkowe pięć minut nie przyniosły rozstrzygnięcia, hokeiści musieli przystąpić do serii rzutów karnych. Tutaj o wygranej Austrii przesądziło trafienie Schneider, który pokonał Karela Vejmelkę w trzeciej kolejce, jak się chwilę później okazało był to gol na wagę pierwszego zwycięstwa tej nacji nad Czechami w historii.

Zupełnie grę z Włochami zdominowali Duńczycy, ale co z tego, skoro ich miażdżąca przewaga nie przekładała się na zdobycz bramkową. Dobre zawody rozegrał Andreas Bernard, który obronił 43 duńskie strzały, dzięki jego postawie Włosi długo mogli liczyć na korzystny wynik, ale w 42. minucie Mathias Bau ustalił wynik meczu na 2:1 dla Danii.

Problemów z umieszczaniem krążka w siatce nie mieli Szwedzi, którzy po piorunujących pierwszych 20 minutach, w których zmietli Brytyjczyków z powierzchni lodu i wygrali tę część gry 5:0 potem zwolnili tempa i dali więcej pograć rywalom. Wielka Brytania pozostała jednak bez zdobyczy, sama straciła jeszcze jedną bramkę. Dwa razy golkipera z Wysp pokonywali Rasmus Asplund i Anton Bengtsson.

2:0 prowadziła Szwajcaria po dwóch tercjach meczu z Kazachstanem, który z kolei usiłował gonić rywali, ale na nic więcej niż trafienie kontaktowe Helweci swoim rywalom nie pozwolili i to gracze z Alp wygrali 3:2.