Hokej - MŚ: Szwedzi pokonali Finów po karnych
Henrik Palm

• Dodał: Andrzej Kacprzak
  • Data publikacji: 18.05.2022, 22:30

W środę odbyły się cztery spotkania mistrzostw świata w hokeju na lodzie. W szlagierowym spotkaniu Szwedzi pokonali Finów 3:2 po konkursie rzutów karnych.

Jako pierwsze w środowe popołudnie zaprezentowały się reprezentacje Francji i Włoch oraz Norwegii i Austrii. W pierwszym ze spotkań dość wyraźnym faworytem wydawali się być "Trójkolorowi". Pomimo tego Francuzi wcale nie błyszczeli. Włosi bardzo dobrze bronili się, a do tego sami byli w stanie zaskoczyć rywali. Zawodnicy z Półwyspu Apenińskiego objęli prowadzenie w 15. minucie pierwszej tercji. Warto zaznaczyć, że reprezentacja Włoch grała wówczas w osłabieniu. Francuzi rozpoczęli wówczas pogoń za rywalami, ale przez długi czas nie przynosiła ona skutków. W zasadzie faworyci rzutem na taśmę uciekli spod topora, trafiając do bramki rywali minutę przed końcem trzeciej tercji. Francuzi wymusili w ten sposób dogrywkę, a w niej udowodnili swoją wyższość triumfując 2:1. Mniej problemów z rywalami mieli natomiast Norwegowie. Gracze ze Skandynawii wydawali się mieć spotkanie pod kontrolą przez większość czasu gry. Zdarzały im się jednak błędy w postaci nadmiernej ilość kar. Reprezentacja Norwegii straciła aż 3 bramki grając w osłabieniu. Na szczęście dla fanów z północy Europy ich drużyna trafiała do bramki rywala aż pięciokrotnie i wygrała 5:3.

W bardzo podobny sposób do Norwegów triumfowali również Szwajcarzy. Helweci mierzyli się ze Słowakami i przez całą pierwszą tercję nie byli w stanie udokumentować swojej wyższości nad rywalami. To udało się natomiast w dwóch kolejnych tercjach, w których gracze z Alp wygrywali 2:1. Ostatecznie złożyło się to na zwycięstwo Szwajcarów 5:3. Równo z tym spotkaniem toczył się natomiast absolutny hit jakim było spotkanie Szwedów i Finów. Gra przez całe spotkanie była niezwykle zacięta i wyrównana, ale mogło się wydawać, że nieco większe zagrożenie stwarzali jednak Finowie. Pomimo nieznacznie mniejszej ilości sytuacji strzeleckich to Szwedzi zdołali objąć prowadzenie 1:0 w pierwszej tercji. Po przerwie bardzo zmotywowani wyszli jednak Finowie, którzy trafili dwukrotnie i byli w bardzo dobrej sytuacji przed ostatnią tercją. W niej jednak znów nieco lepsi byli Szwedzi, co oznaczało, że będziemy mieli dogrywkę. Ta partia również nie przyniosła rozstrzygnięcia, więc o wszystkim decydowały rzuty karne. W nich o zwycięstwie Szwedów zadecydował rzut karny Emila Bemstroma, który jako jedyny z dziesięciu graczy zdołał pokonać bramkarza.

Francja - Włochy 2:1 (0:1, 0:0, 1:0, 1:0.d)

Norwegia - Austria 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)

Szwajcaria - Słowacja 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)

Finlandia - Szwecja 2:3 (0:1, 2:0, 0:1, 0:0.d, 0:1.k)