Kajakarstwo - PŚ: kobieca czwórka triumfuje w Racicach
canoicf newsletter

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 21.05.2022, 12:59

Polska kajakowa kobieca czwórka wygrała zawody pucharu świata w kajakowym sprincie, które odbywają się od wczoraj w Racicach. To jak na razie jedyne polskie podium w pierwszych poważnych zawodach w tym sezonie.

Piękny triumf zanotowały polskie kajakarki w czwórce na dystansie 500 metrów. Osada płynąca w składzie Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto nie miała sobie równych, o blisko sekundę wyprzedziła na mecie Hiszpanki i Chinki. Gorzej poszło Polkom w jedynkach. Na dystansie 500 metrów Justyna Iskrzycka i Martyna Klatt zajęły dwa ostatnie miejsca, a wygrała niezmordowana, niezatapialna Lisa Carrington.

W sprincie w kanadyjkowych jedynkach w finale A mieliśmy Oleksiego Koliadycha, który świetnie spisywał się w wyścigach eliminacyjnych. Do mety w decydującym wyścigu dopłynął na 5. lokacie, a wygrał Litwin Henrikas Zastautas. Także piąte miejsce w finale A kanadyjkowych dwójek na dystansie połowy kilometra zajęli Wiktor Głazunow i Tomasz Baraniak. Do triumfatorów z Hiszpanii (Cayetano Garcia i Pablo Martinez) stracili Polacy 0.69 sekundy. Druga polska osada, Arsen Śliwiński i Aleksander Kitewski okazała się najlepsza w finale B.

W finale A dwójek pań w kanadyjkach na 500 metrów mieliśmy dwie nasze osady, ale nie odegrały one istotnej roli. Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak były siódme, tuż za nimi finiszowały Katarzyna Szperkiewicz i Aleksandra Jacewicz. Najlepsze okazały się Chinki. Z kolei na dystansie sprinterskim Szczerbińska i Walczak zajęły 4. miejsce, jednak trzeba przyznać, że wyścig ukończyły tylko cztery osady. Najszybsze były Kubanki Yarisleidis Duboys i Katherin Segura. Magda Stanny była 8. w finale A C1 na 1000 metrów. Triumfowała Ukrainka Liudmiła Luzan.

W finale B w kajakowych jedynkach na 500 metrów płynął Wojciech Pilarz, ale okazał się najsłabszym uczestnikiem wyścigu. W finale A triumfował w tej konkurencji Niemiec Jacob Thordsen. Z kolei w kanadyjkowej jedynce na tym dystansie najlepszy był Czech Martin Fuchsa, Łukasz Witkowski zajął 3. miejsce w finale B. W kajakowych czwórkach najlepsi byli natomiast Hiszpanie.

W sesji popołudniowej rozegrano eliminacje i półfinały na kolejnych dystansach. Dominik Nowacki i Łukasz Witkowski w C2 na 1000 metrów z trzeciego miejsca bezpośrednio awansowali do finału A. Katarzyna Szperkiewicz popłynie natomiast w finale A w konkurencji C1 na 500 metrów. Magda Stanny na tym samy dystansie wystąpi w finale B. Niestety nasze dwie kajakowe dwójki męskie (Wojciech Pilarz i Wiktor Leszczyński oraz Jakub Stepun i Bartosz Grabowski) na 500 metrów odpadły z rywalizacji. Do finału A awansował za to w C1 na 1000 metrów Adrian Kłos, który był drugi w swoim wyścigu półfinałowym. Świetnie popłynęła Justyna Iskrzycka w półfinale na 1000 metrów w kajakowej jedynce. Wygrana dała jej pewny awans do finału A. Martyna Klatt płynęła w tym samym wyścigu i była 4., zobaczymy ją jutro w finale B. Marta Walczykiewicz i Katarzyna Kołodziejczyk zajęły 2. miejsce w półfinale K2 na 500 metrów i zobaczymy je w jutrzejszym finale A.

Na koniec dnia rozegrano miksty, czyli dwójki, w których płyną przedstawiciele obu płci na dystansie 500 metrów. W kanadyjkach Aleksander Kitewski i Sylwia Szczerbińska zajęli 3. miejsce i popłyną w finale, zaś Oleksii Koliadych i Aleksandra Jacewicz będą się musieli o to postarać w jutrzejszym półfinale.

K4 K 500 metrów:

1. Polska (Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto)