Hokej - MŚ: wygrana Szwajcarii w meczu na szczycie

• Data publikacji: 21.05.2022, 21:58

Sobota na mistrzostwach świata elity w hokeju na lodzie przyniosła ciekawe mecze i ważne rozstrzygnięcia. W meczu na szczycie gry A Szwajcaria pokonała 6:3 Kanadę. W innym hicie Stany Zjednoczone wygrała po dogrywce ze Szwecją.

Grupa A

Reprezentacje Kanady i Szwajcarii do bezpośredniego starcia miały na swoim koncie po cztery zwycięstwa. Tym samym było to spotkanie na szczycie grupy w Helsinkach. Na początku gry Szwajcarzy wybronili pięciominutowe osłabienie. Ostatnie minuty pierwszej tercji były niczym karuzela w wesołym miasteczku. Kanadyjczycy trzykrotnie wychodzili na prowadzenie, ale Helweci za każdym razem potrafili wyrównać. Po raz trzeci na dziewięć sekund przed końcem. W drugiej części meczu jedyną bramką w przewadze zdobył Nico Hirschier. Na początku trzeciej tercji gola na 5:3 strzelił Pius Suter. Szwajcarzy byli coraz bliżej zwycięstwa. Na dwie minuty przed końcem Kanada wycofała bramkarza i została szybko ukarana przez Timo Meiera. Po tej wygranej ekipa Szwajcarii ma duże szanse na pierwsze miejsce na koniec rozgrywek grupowych.

Ciekawie zapowiada się rywalizacja o czwarte miejsce, gdyż Dania i Słowacja sięgnęły po swoje trzecie wygrane. Duńczycy po bramkach Petera Regina, Joachima Blichfelda i Juliana Jakobsena wygrali 3:0 z Francją. Słowacy zmierzyli się z Włochami. Już po pierwszej części spotkania prowadzili 2:0. Ostatecznie triumfowali 3:1, gdyż Italia nie dała łatwo za wygraną.

Kanada - Szwajcaria 3:6 (3:3, 0:1, 0:2)
Dania - Francja 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Włochy - Słowacja 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)

Grupa B

Hitem dnia w Tampere był mecz Szwecji ze Stanami Zjednoczonymi. Starcie było bardzo wyrównane. W trzeciej minucie wynik otworzył Rasmus Dahlin. Kilka minut później wyrównał Adam Gaudette. Szwedzi ponownie trafili, ale gol nie został zaliczony po wideoweryfikacji z powodu minimalnego spalonego. Pod koniec drugiej tercji prowadzi wyszli Amerykanie po bramce w przewadze Nate'a Schmidta. W trzeciej odsłonie gry wyrównał Carl Grundstroem i doszło do dogrywki. W niej Szwedzi byli blisko przechylenia szali na swoją korzyść, ale zabójczą kontrę przypuścili amerykańscy hokeiści. W ostatniej minucie dodatkowego czasu zwycięskiego Amerykanom zapewnił Adam Gaudette, strzelając drugiego gola w meczu.

Na pierwszym miejscu umocnili się Finowie. W każdej odsłonie meczu z Austrią zdobyli po jednej bramce. Kolejno na listę strzelców wpisali się: Valtteri Filppula, Mikael Granlund i Toni Rajala. Czesi wygrali ważny mecz w kontekście awansu do ćwierćfinału. Pewnie pokonali Norwegów, przede wszystkim wykorzystując grę w przewadze. Mecz zakończył się wynikiem 4:1 dla naszych południowych sąsiadów. Dwa trafienia zanotował David Pastrnak.

Szwecja - Stany Zjednoczone 2:3 (1:1, 0:1, 1:0, 0:1)
Austria - Finlandia 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Czechy - Norwegia 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)