Lekkoatletyka - DL: podium Kobielskiego i kobiecej sztafety, fantastyczny Ceh w rzucie dyskiem
KowalskyPhotos

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 21.05.2022, 17:21

W Birmingham odbył się drugi w tym sezonie mityng Diamentowej Ligi. W konkursie skoku wzwyż Norbert Kobielski zajął trzecie miejsce. Tę samą lokatę zajęła polska kobieca sztafeta 4x100 metrów. Natomiast fantastycznie w rzucie dyskiem zaprezentował się Kristjan Ceh.

Podczas zawodów w Birmingham najwyższą lokatę spośród reprezentantów Polski zajął Norbert Kobielski. Nasz skoczek wzwyż dzięki zaliczeniu w trzeciej próbie 2,25 metra uplasował się na najniższym stopniu podium. Najlepszy był Django Lovett, który jako jedyny pokonał wysokość 2,28 metra. Lovetta i Kobielskiego przedzielił Gianmarco Tamberi. Włoch wyprzedził Polaka, ponieważ 2,25 metra pokonał w pierwszym skoku.

Tuż za podium w biegu na 1500 metrów uplasował się Michał Rozmys. Nasz reprezentant uzyskał rezultat 3:35,86 i trzecie miejsce przegrał z Oliverem Hoare o 0,1 sekundy. Pierwszą pozycję zajął Abel Kipsang, który osiągnął wynik 3:35,15. Tę samą lokatę co Rozmys w biegu na 110 metrów przez płotki zajął Damian Czykier. Polski płotkarz co prawda uzyskał taki sam wynik (13,32 sekundy) jak Asier Martinez, ale po przybliżeniu rezultatów co do 0,001 sekundy górą był Hiszpan. Zwycięstwo odniósł Hasle Parchment (13,09 sekundy). Piąte miejsce z czasem 1:46,63 w biegu na 800 metrów zajął Patryk Dobek. Zwycięstwo odniósł Marco Arop, który osiągnął rezultat 1:45,41.

Odbyły się także sztafety na 100 metrów mężczyzn oraz kobiet. W tej pierwszej Dominik Kopeć, Mateusz Siuda, Patryk Wykrota i Adrian Brzeziński początkowo zostali sklasyfikowani na piątym miejscu, ale później ogłoszono dyskwalifikację Polaków. Było to spowodowane przekroczeniem strefy zmian. Wygrali Kanadyjczycy (38,31 sekundy). U kobiet Magdalena Stefanowicz, Klaudia Adamek, Marika Popowicz-Drapała oraz Marlena Gola z czasem 43,81 sekundy uplasowały się na trzeciej pozycji. Najlepsze były reprezentantki Wielkiej Brytanii (42,29 sekundy).

Robert Urbanek w konkurs rzutu dyskiem zakończył na siódmej pozycji. Polak najlepiej spisał się w trzeciej próbie, w której uzyskał 61,06 metra. Znakomite zawody mogliśmy oglądać w wykonaniu Kristjana Ceha. Słoweniec w trzeciej próbie oddał rzut na odległość 71,27 metra, co jest jego nowym rekordem życiowym. Dodatkowo Ceh pobił rekord Słowenii, mityngu oraz Diamentowej Ligi. 71,27 metra uzyskane przez Ceha jest dziesiątym najlepszym wynikiem w historii rzutu dyskiem.

W konkurencjach, w których nie oglądaliśmy reprezentantów Polski dobrze zaprezentowała się Malaika Mihambo w skoku w dal. Niemka uzyskała odległość 7,09 metra, co jest najlepszym w tym roku wynikiem na świecie oraz rekordem mityngu w Birmingham. Podobnym osiągnięciem popisała się Dawit Seyaum w biegu na 5000 metrów. Etiopka pobiła rekord mityngu oraz wskoczyła na pierwsze miejsce list światowych z czasem 14:47,55.