Piłka wodna - Ekstraklasa: AZS rzutem na taśmę wicemistrzem Polski

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 21.05.2022, 20:55

AZS Uniwersytet Warszawski w ostatnim meczu ekstraklasy piłki wodnej wygrał 14:13 z ŁSTW Ocmer Politechnika Łódzka i zapewnił sobie tytuł wicemistrzowski.Łodzianie już wcześniej pewni byli wywalczenia tytułu mistrzowskiego. Brąz przypadł w udziale Waterpolo Poznań.

Ostatnia kolejka waterpolowej ekstraklasy zadecydowała o układzie tabeli na miejscach 2-4. Broniący tytułu warszawianie wybrali się do Łodzi, gdzie zagrali z drużyną, która ich z mistrzowskiego tronu zrzuciła. Mecz miał znaczenie jednak nie tylko prestiżowe, ale i formalne, bo wygrana dawała AZS drugie miejsce w tabeli, a porażka mogła oznaczać dopiero trzecie miejsce. Mecz był niesamowicie wyrównany i trzymał w napięciu do ostatnich minut. Po pierwszej kwarcie był remis po 2, a o końcowym wyniku zadecydowała tak naprawdę druga ośmiominutowa część gry, którą AZS wygrał 5:2. W drugiej połowie łodzianie gonili wynik, doprowadzali nawet do remisu, ale warszawiacy wciąż potrafili wracać na prowadzenie. Ostatecznie w dramatycznych okolicznościach zdołali utrzymać jednobramkowe prowadzenie i mogli się cieszyć z drugiego miejsca w mistrzostwach Polski. Łodzianie cieszyli się jeszcze bardziej, bo po meczu otrzymali złote medale. Za najlepszych  zawodników meczu uznano Stefana Tomicevica i Messana Moore.

Na potknięcie AZS liczyli zarówno poznaniacy z Waterpolo, jak i bytomianie z Polonii. Obie drużyny miały szanse na srebro - taki sukces dawało im zwycięstwo za 3 punkty przy przegranej AZS. Grali nieco wcześniej, nie znali więc rozstrzygnięcia z Łodzi i walczyli na całego. Na prowadzeniu przez większość meczu byli bytomianie, jednak końcówka należała do gospodarzy, którzy wygrali ostatnią kwartę 4:1 i cały mecz 8:6. W ten sposób, jak się później okazało, zapewnili sobie brązowe medale. Polonia Bytom kończy rozgrywki na czwartym miejscu. Indywidualne wyróżnienia za ten mecz otrzymali Karol Walkowiak i Paweł Lis.

ŁSTW Ocmer Politechnika Łódzka - AZS Uniwersytet Warszawski 13:14 (2:2, 2:5, 6:4, 3:3)

Box Logistics Waterpolo Poznań - Łukosz WTS Polonia Bytom 8:6 (2:3, 1:1, 1:1, 4:1)

Tabela:

1. ŁSTW Ocmer Politechnika Łódzka 28 pkt
2. AZS Uniwersytet Warszawski 26 pkt
3. Box Logistics Waterpolo Poznań 23 pkt
4. Łukosz WTS Polonia Bytom 22 pkt

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.