Roland Garros: kapitalny występ Linette, Polka pokonała Jabeur
Jérémy Daniel/ WIkimedia

• Dodał: Marcin Weiss
  • Data publikacji: 22.05.2022, 13:39

Po kapitalnym spotkaniu Magda Linette (56. WTA) pokonała Ons Jabeur (6. WTA) 3:6, 7:6(4), 7:5 w pierwszej rundzie wielkoszlemowego turnieju Roland Garros na kortach w Paryżu. Tym samym Polka wyrzuciła z rozgrywek jedną z głównych faworytek całej imprezy, a w następnym meczu zmierzy się z lepszą z pary Martina Trevisan (85. WTA)/Harriet Dart (111. WTA).

Początek spotkania był bardzo wyrównany, a obie zawodniczki prezentowały wysoki poziom tenisa. W trzecim gemie Tunezyjka doprowadziła do pierwszego przełamania, ale Magda natychmiast wyrównała, odłamując rywalkę do zera. Niestety w kolejnych odsłonach Jabeur zaczęła przejmować kontrolę nad wydarzeniami na korcie, dzięki czemu ponownie wykorzystała break-pointa, a w dziewiątym gemie przełamała raz jeszcze, wygrywając seta 6:3.

W drugą część meczu obie tenisistki weszły na bardzo podobnym poziomie, a w pierwszych pięciu gemach nie mieliśmy nawet jednego break-pointa. Dopiero w szóstej odsłonie Ons doprowadziła do szansy na przełamanie, gdy od stanu 40:0 wygrała cztery piłki z rzędu. Na szczęście Linette przebudziła się w kluczowym momencie i obroniła się, wyrównując na 3:3. Chwilę później poznanianka znalazła się w jeszcze trudniejszej sytuacji, gdy przy własnym podaniu przegrywała już 0:40, ale w cudowny sposób wygrała pięć piłek z rzędu, raz jeszcze utrzymując serwis. Zaraz potem to Polka wypracowała sobie break-pointa, ale tym razem Tunezyjka wytrzymała presje, zwyciężając na 5:4. W końcówce nie wydarzyło się już nic niespodziewanego i do rozstrzygnięcia losów seta potrzebny był tie-break. Na początku nasza reprezentantka przegrywała 1:3, ale później wygrała cztery piłki z rzędu i grała z przewagą mini-breaka. W końcówce Magda wykorzystała korzystną sytuację i wygrała 7:4, doprowadzając tym samym do trzeciego seta.

W decydującej partii Linette weszła na jeszcze wyższy poziom i można powiedzieć, że teraz to ona dominowała na korcie centralnym w Paryżu. Polka bardzo pewnie wygrywała przy swoim podaniu, a w szóstej odsłonie wykorzystała słabszą dyspozycję przeciwniczki, doprowadzając do przełamania. Niestety już chwilę później poznanianka popełniła fatalny błąd przy piłce na 40:15, co ostatecznie doprowadziło do utraty serwisu i wyniku 4:3. Z kolei w ósmym gemie Magda miała dwa kolejne break-pointy, ale przez proste błędy utraciła swoją szansę, co doprowadziło do remisu 4:4. Na szczęście w końcówce sytuacja się ustabilizowała, Linette doprowadziła do stanu 6:5. Natomiast w dwunastym gemie Tunezyjka prowadziła aż 40:0, ale przegrała pięć kolejnych piłek, tracąc własny serwis. Tym samym Magda Linette wygrała całe spotkanie i zapewniła sobie awans do drugiej rundy. W niej rywalką naszej tenisistki będzie lepsza z pary Martina Trevisan/Harriet Dart.

Magda Linette (POL) — Ons Jabeur (TUN) [6] 3:6, 7:6(4), 7:5