Vuelta a Burgos Feminas: zwycięstwo Labous, Niewiadoma 11.

• Data publikacji: 22.05.2022, 16:25

Katarzyna Niewiadoma zajęła 11. miejsce na ostatnim etapie oraz w klasyfikacji generalnej Vuelta a Burgos Feminas. Najlepsza na królewskim odcinku była Demi Vollering, a po końcowy triumf sięgnęła Juliette Labous.

Vuelta a Burgos był kolejnym wyścigiem zaliczanym do kobiecego World Touru. Na starcie stanęły trzy Polki: Aurela Nerlo (Massi-Tactic Women Team), Marta Jaskulska (Liv Racing Xstra) i Katarzyna Niewiadoma (Canyon SRAM Racing). Największe nadzieje wiązaliśmy oczywiście z ostatnią z tych zawodniczek. Pierwszy etap z metą w Aranda de Duero zakończył się sprinterskim finiszem. Pierwszą liderką została Belgijka Lotte Kopecky z grupy Team SD Worx. Najlepsza z Polek, Aurela Nerlo była 16. W peletonie, na 28. miejscu przyjechała także Niewiadoma.

Na drugim etapie ucieczka przechytrzyła peleton. Triumfowała Matilde Vitillo (Włochy, Bepink). Nową liderką została Jennifer Ducuara, która miała sześć sekund przewagi nad dużą grupą zawodniczek, w której były Niewiadoma i Nerlo. Trzeci odcinek z metą w Ojo Guarena był bardziej wymagający. Aktywnie jechała Katarzyna Niewiadoma, ale decydujący atak przypuściła Mavi Garcia. Hiszpanka z grupy UAE Team ADQ triumfowała z przewagą dwunastu sekund nad Evitą Muzić (Francja, FDJ). Niewiadoma była piąta i straciła 15 sekund, a w klasyfikacji generalnej awansowała na siódmą pozycję z taką samą stratą do Garcii.

Królewskim etapem można było spokojnie nazwać ten ostatni. Meta zlokalizowana była na 12-kilometrowym podjeździe Lagunas de Neila. Na finałowej wspinaczce najmocniejsza była Demi Vollering. Holenderka z SD Worx wygrała po samotnym ataku z przewagą 17 sekund nad Juliette Labous (Francja, Team DSM) oraz 37 sekund nad Evitą Muzić. W generalce triumfowała jednak Labous. Francuzka utrzymała 17 sekund zapasu nad Muzić oraz Vollering. Katarzyna Niewiadoma nie liczyła się w walce o zwycięstwo. Na mecie straciła ponad półtorej minuty i zajęła 11. miejsce na ostatnim etapie oraz w klasyfikacji łącznej. Aurela Nerlo uplasowała się na 83. pozycji, a Marta Jaskulska nie ukończyła ostatniego etapu.