Premier League: Manchester City odrabia straty i zostaje mistrzem Anglii. 39 goli w 10 niedzielnych meczach
YT/Sky Sports Football

• Dodał: Artur Zagała
  • Data publikacji: 22.05.2022, 19:23

To była niedziela ogromnych emocji w Premier League. Po wielkiej wojnie nerwów Manchester City został mistrzem Anglii, choć przegrywał już 0:2 z Aston Villą. Wysokie zwycięstwa odniosły Arsenal i Tottenham. Z ligą żegnają się Burnley, Watford i Norwich. Zapraszam na podsumowanie ostatniej kolejki ligi angielskiej sezonu 2021/22.

W korespondencyjnym pojedynku o mistrzostwo Anglii walczyły dwie drużyny, Manchester City oraz Liverpool. Obaj pretendenci rozpoczęli swoje spotkania źle. Liverpool już od 3. minuty musiał gonić Wolverhampton, a City przegrywało do przerwy 0:1 z Aston Villą po bramce Matty'ego Casha. Oba spotkania były napakowane olbrzymimi emocjami i oba kluby goniły wynik, licząc, że puchar trafi właśnie do nich. Szybciej na właściwe tory wrócili podopieczni Jurgena Kloppa, którzy wyrównali stan spotkania w 24. minucie, podczas gdy Aston Villa dołożyła drugiego gola i wydawało się, że mistrzostwo wymyka się z rąk Obywatelom. Piłkarze Guardioli udowodnili jednak, że to oni zasługują na tegoroczny tytuł i posiadają umiejętności, aby odwrócić tak niekorzystny obrót spraw. W 76. minucie kontaktowego gola zdobył Gundogan, który pojawił się kilka minut wcześniej na boisku. Dwie minuty później wyrównał Rodri, a w 81. minucie, drugim trafieniem w tym meczu, Gundogan zapewnił kolejny tytuł swojej drużynie. Również Liverpool wygrał swoje spotkanie po golach Salaha i Robertsona w końcowych minutach, ale z powodu straty jednego punktu do The Citizens, piłkarze z miasta Beatlesów zakończyli sezon na drugim miejscu.

Trzecie miejsce, jeszcze przed ostatnim meczem, miała zagwarantowane drużyna Chelsea Londyn. Piłkarze Thomasa Tuchela przyklepali podium, wygrywając z Watford 2:1. Goście, którzy żegnają się z Premier League, postawili bardzo wysoko poprzeczkę The Blues i dopiero gol Barkleya z 91. minuty zapewnił Londyńczykom trzy punkty.

O ostatnie miejsce premiowane awansem do Champions Leagu walczyły drużyny z zachodniego Londynu. Tottenham, który miał pole position w tym pojedynku wygrał wysoko, 5:0, z Norwich i udowodnił, że to Kane i spółka zasługują na grę w najbardziej prestiżowych rozgrywkach Europy. Również piłkarze Arsenalu wbili pięć goli w ostatniej kolejce, pokonując Everton 5:1, ale podopieczni Mikaela Artety będą musieli pocieszyć się grając w przyszłym sezonie w Lidze Europy.

Drugie miejsce w Lidze Europy przypadło Manchesterowi United, którego zakończenie sezonu było równie słabe, jak gra w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Piłkarze Ralfa Rangnicka, oglądani z trybun przez nowego szkoleniowca ulegli, po słabej grze, Crystal Palace 1:0. Potknięcia Czerwonych Diabłów nie wykorzystał West Ham. Klub Łukasza Fabiańskiego prowadził 1:0 z Brighton, ale gospodarze wrzucili wyższy bieg w drugiej części meczu i zwyciężyli ostatecznie 3:1. Tym samym drużyna pod wodzą Davida Moyesa będzie reprezentować Wyspy Brytyjskie w Lidze Konferencji Europy.

Nie mniej emocji towarzyszyło walce o utrzymanie. Przed decydującą niedzielą nadzieję na pozostanie w lidze mieli zawodnicy Leeds oraz Burnley. Lepszy mecz zagrali koledzy Mateusza Klicha, który pojawił się na boisku w 84. minucie w starciu z Brentfordem. Leeds wygrało 2:1 i utrzymało się w Premier League. Takim samym bilansem bramek Burnley uległo Newcastle i dołączyło do Watfordu i Norwich w drodze do Championship.

Arsenal - Everton 5:1 (2:1)

Martinelli 27', Nketiah 31', Cedric 56', Gabriel 59', Odegaard 82' - van de Beek 45+3'

Brentford - Leeds 1:2 (0:0)