ATP Roland Garros: bez większych zaskoczeń pierwszego dnia turnieju

• Data publikacji: 23.05.2022, 09:00

Pierwszy dzień wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa na kortach w Paryżu nie dostarczył zbyt wielu niespodzianek w rozgrywkach mężczyzn. Z turniejem pożegnała się tylko dwójka zawodników rozstawionych — Alejandro Davidovich Fokina oraz Jenson Brooksby.

Zacznijmy może jednak od pojedynku Felixa Auger-Aliassime (9. ATP) z Juanem Pablo Varillasem (122. ATP). Rozstawiony z dziewiątką Kanadyjczyk miał ogromne problemy z kwalifikatem, który już w pierwszym gemie spotkania uzyskał przewagę przełamania. Następnie Peruwiańczyk kontynuował swoją dominację na korcie, wygrywając dwa pierwsze sety w stosunku 6:2, dzięki czemu był niesamowicie blisko sprawienia niespodzianki. Od tego momentu to jednak 21-latek doszedł do głosu i w dwóch następnych odsłonach czterokrotnie przełamywał rywala, doprowadzając do remisu. Z kolei w piątym secie Varillas utracił podanie w kluczowym momencie seta na 3:5, co Kanadyjczyk wykorzystał chwilę później, zamykając ten trudny mecz.

Podobnych trudności nie miał żaden inny zawodnik z top 20 światowego rankingu — Alexander ZverevCarlos AlcarazDiego Schwartzman oraz Grigor Dimitrov bardzo pewnie wygrywali swoje pojedynki pierwszej rundy. Z wymienionej czwórki jedynie Argentyńczyk potrzebował czterech setów do zamknięcia spotkania, ale w żadnym momencie jego prowadzenie nie było zagrożone. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja Alejandro Davidovicha Fokiny (28. ATP) oraz  Jensona Brooksbiego (34. ATP), którzy już pierwszego dnia pożegnali się z rozgrywkami. Rozgrywający bardzo dobry sezon Hiszpan przegrał w czterech setach z Holendrem, Tallonem Griekspoorem (58. ATP), a Amerykanin nie poradził się z Urugwajczykiem, Pablo Cuevaasem (149. ATP), przegrywając w trzech setach.

Dla fanów tenisa smutnym obrazkiem musi być na pewno kolejna porażka Dominica Thiema (190. ATP). Austriak nie poradził sobie z Hugo Dellienem (90. ATP), ulegając 3:6, 2:6, 4:6. Dla zwycięzcy US Open z 2020 roku oraz czterokrotnego finalisty turniejów wielkiego szlema powrót do gry po kontuzji jest bardzo trudny, a zawodnik przegrał już siódmy mecz z rzędu.

Komplet wyników niedzielnych spotkań:

Alexander Zverev (GER) [3] — Sebastain Ofner (AUT) [Q] 6:2, 6:4, 6:4

Carlos Alcaraz (ESP) [6] — Juan Ignacio Londero (ARG) [LL] 6:4, 6:2, 6:0

Felix Auger-Aliassime (CAN) [9] — Juan Pablo Varillas (PER) [Q] 2:6, 2:6, 6:1, 6:3, 6:3

Diego Schwartzman (ARG) [15] — Andriej Kuzniecow (RUS) [Q] 6:3, 1:6, 6:4, 6:2

Grigor Dimitrov (BUL) [18] — Marcos Giron (USA) 6:1, 6:1, 6:1

Karen Chaczanow (RUS) [21] — Nuno BOrges (POR) [Q] 6:3, 2:6, 6:4, 6:4

John Isner (USA) [23] — Quentin Halys (FRA) 7:6(3), 4:6, 7:6(1), 7:6(6)

Tallon Griekspoor (NED) — Alejandro Davidovich Fokina (ESP) [25] 2:6, 6:0, 6:4, 6:3

Fabio Fognini (ITA) — Alexei Popyrin (AUS) 6:4, 7:5, 6:4

Jason Kubler (AUS) [Q] — Denis Kudla (USA) 7:6(5), 7:6(2), 7:6(3)

Jaume Munar (ESP) — Daniel Altmaier (GER) 6:1, 6:3, 4:6, 6:3

Albert Ramos-Vinolas (ESP) — Thanasi Kokkinakis (AUS) 6:4, 4:6, 6:4, 7:6(5)

Camilo Ugo Carabelli (ARG) [Q] — Asłan Karacjew (RUS) 6:3, 4:6, 6:4, 3:6, 7:6(5)

Bernabe Zapata Miralles (ESP) [Q] — Michael Mmoh (USA) [WC] 7:6(7), 6:3, 7:5