Lekkoatletyka: Kaczmarek najlepsza w Anhalt, Horowska z minimum na ME
Tomasz Woźniak/Poinformowani.pl

Lekkoatletyka: Kaczmarek najlepsza w Anhalt, Horowska z minimum na ME

  • Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 25.05.2022, 21:35

Sezon lekkoatletyczny powoli się rozkręca. W środę wielu polskich lekkoatletów rywalizowało podczas mityngu rozgrywanego w niemieckim Anhalt. Największym sukcesem naszych zawodników było zwycięstwo Natalii Kaczmarek w biegu na 400 metrów oraz Nikoli Horowskiej na 200 metrów. 

 

Jedną z najciekawszych konkurencji z polskiego punktu widzenia był bieg na 400 metrów, gdyż w stawce znalazły się Natalia Kaczmarek i Justyna Święty-Ersetic. Nasze zawodniczki były murowanymi faworytkami i nie zawiodły. Wygrała Kaczmarek z czasem 51,23. Tym samym poprawiła dotychczasowy rekord mityngu w Anhalt. Jako druga finiszowała Święty-Ersetic z czasem 51,96. Biało-czerwone swoim występem pokazały, że są w dobrej dyspozycji na początku sezonu i powoli przygotowywują się do mistrzostw świata i Europy. W biegu panów jako czwarty linię mety przeciął Kajetan Duszyński z czasem 46,55. 

 

Głośnym nazwiskiem podczas akademickich mistrzostw Polski była Nikola Horowska. Polka wystartowała w biegu numer jeden i przecięła linię mety jako pierwsza z czasem 23,00. Potwierdziła tym samym swoją znakomitą dyspozycję i aspiracje na wyjazd na mistrzostwa świata, gdyż w tym biegu uzyskała minimum na mistrzostwa Europy. Czwarta była Martyna Kotwiła z wynikiem 23,89. 

 

Ostatnią polską konkurencją biegową był bieg na 800 metrów mężczyzn. W stawce mieliśmy dwóch naszych zawodników, a rolę pacemakera sprawował Patryk Sieradzki. Najszybciej dwa okrążenia pokonał Holender Tony van Dipen z czasem 1:45.30, czyli nowym rekordem mityngu. Podium uzupełnili Polacy. Michał Rozmys był drugi (1:45.39), a Mateusz Borkowski trzeci (1:45.88). Pierwszy z naszych uzyskał tym samym minimum na mistrzostwa Europy. Borkowski wywalczył je już rok temu. 

 

W skoku w dal na liście startowej awizowane były trzy nasze reprezentantki. Finalnie do rywalizacji nie przystąpiła Magdalena Żebrowska. Trzecią pozycję zajęła Karolina Młodawska, która w ostatniej próbie uzyskała rezultat 6,26 metra. Anna Matuszewicz sklasyfikowana została na siódmym miejscu z wynikiem 6,12. Młoda Polka wciąż walczy o uzyskanie minimum na mistrzostwa świata juniorów, które wynosi 6,20 m. Najlepsza okazała się faworytka gospodarzy Malaika Mihambo, która w tym roku przekroczyła już granicę siedmiu metrów. Do zwycięstwa wystarczyło dzisiaj jedynie 6,49 m. 

 

W biegu przez płotki mogliśmy dwukrotnie oglądać Klaudię Wojtunik. Polka w półfinale zajęła drugą pozycję z czasem 13,47. Wyprzedziła ją jedynie Czeszka Helena Jiranova (13,41). W finale Klaudia zrewanżowała się Czeszce i przecięła linię mety przed nią. Niestety była jedna szybsza zawodniczka niż Polka, czyli Sarah Levin. Irlandka uzyskała czas 13.00 i wygrała całe zawody. Wojtunik uzyskała 13,26 i zajęła drugą pozycję. 

 

Jedynym naszym przedstawicielem w skoku o tyczce był mistrz Europy z Amsterdamu Robert Sobera. Polak dobrze rozpoczął konkurs od 5,30 m. Następnie zaliczył w drugich próbach 5,40 i 5,50. Kolejną wysokością było 5,60, lecz trzykrotnie strącił poprzeczkę. Finalnie został sklasyfikowany na szóstej pozycji. Wygrał Oleg Zernikel, który w pierwszej próbie zaliczył 5,70 m. Podium uzupełnili Bo Khanda Lita Baehre oraz Nate Richartz. 

 

PEŁNE WYNIKI

Mateusz Kirpsza – Poinformowani.pl

Mateusz Kirpsza

Pismak nie gardzący żadną formą sportu. Uwielbiający nie tylko aktywność fizyczną, lecz również dobrą rockową muzykę i książkę.