Kajakarstwo - PŚ: dobre otwarcie zawodów w Poznaniu

• Data publikacji: 26.05.2022, 19:50

Z rozgrywanej tydzień temu rundy Pucharu Świata w Racicach polscy kajakarze przywieźli worek medali. Kolejne zawody rozpoczęły się na obiekcie w Poznaniu.

Zmagania rozpoczęły się od eliminacji C2 na 500 metrów mężczyzn. Aleksander Kitewski i Arsen Śliwiński zajęli drugie miejsce, a Juliusz Kitewski i Krystian Hołdak finiszowali na czwartej pozycji. Tym samym obydwie dwójki awansowały do półfinału. W finale A zobaczymy jedynie pierwszy z duetów, który wygrał swój bieg 1/2 finału. W świetnej formie jest nasza kobieca czwórka w nowym składzie. W Racicach - Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto zdobyły złoty medal, a dzisiaj pewnie wygrały eliminacje i awansowały do finału. O medal może powalczyć także druga polska ekipa, gdyż Martyna Klatt, Sandra Ostrowska, Julia Krajewska i Helena Wiśniewska także finiszowały na pierwszej pozycji.

Wracamy do C2 na 500 metrów, ale w wydaniu kobiecym. Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak zajęły w swoim wyścigu kwalifikacyjnym trzecie miejsce, bezpośrednio wchodząc do finału A. Katarzyna Szperkiewicz i Aleksandra Jacewicz były czwarte, ale później wygrały półfinał i dołączyły do stawki finalistek. Przykład z kobiecych czwórek wzięła nasza męska drużyna. Jakub Stępun, Bartosz Grabowski, Sławomir Witczak i Filip Weckwert wygrali eliminacje, awansując do finału A. Piotr Morawski, Wojciech Tracz, Wojciech Pilarz i Wiktor Leszczyński weszli do finału B po półfinale.

Oleksiej Koliadycz oraz Wiktor Głazunow awansowali do wyścigu finałowego w jedynkach kanadyjek na 500 metrów. Pierwszy z nich triumfował w kwalifikacjach, a drugi musiał popłynąć w półfinale, w którym okazał się najlepszy. Polki były bezkonkurencyjne w K2 na dystansie 200 metrów. Dominika Putto i Katarzyna Kołodziejczyk wygrały pierwszy, a Martyna Klatt i Sandra Ostrowska drugi bieg eliminacyjny. Obydwie dwójki zapewniły sobie przepustkę do finału.

Rafał Rosolski oraz Przemysław Korsak zajęli trzecie miejsca w swoich wyścigach kwalifikacyjnych w K1 na 1000 metrów. Tym samym musieli potem rywalizować w półfinale. Zajęli w nim odpowiednio czwarte i piąte miejsce, więc weszli jedynie do finału B. Magda Stanny i Katarzyna Szperkiewicz w jedynkach kanadyjek na 500 metrów także najpierw awansowały jedynie do 1/2 finału. Szperkiewicz była druga, a Stanny trzecia i obydwie nasze reprezentantki weszły do finału A.

W K1 na dystansie 500 metrów rywalizują Marta Walczykiewicz i Anna Puławska. W tej kategorii z eliminacji można było awansować jedynie do półfinału. Walczykiewicz wygrała bieg kwalifikacyjny, a Puławska finiszowała na drugiej pozycji. W półfinale Walczykiewicz tym razem była druga i weszła do finału A. Podobnie jak Puławska, która w 1/2 finału uplasowała się na trzeciej lokacie. W Poznaniu startują także parakajakarze. W kategorii KL3 na 200 metrów Mateusz Surwiło zajął drugie miejsce w eliminacjach i zapewnił sobie przepustkę do finału A.