EBL: Śląsk mistrzem Polski! Wielkie emocje we Wrocławiu!
Piotr Janczarczyk

• Data publikacji: 27.05.2022, 22:30

WKS Śląsk Wrocław został koszykarskim mistrzem Polski. W piątym meczu finałowym wrocławianie wygrali 90:77 w Hali Stulecia po emocjonującej rywalizacji z Legią Warszawą. Tym samym w serii triumfowali 4:1.

Już dzisiaj mogliśmy poznać mistrza Polski w koszykówce na sezon 2021/22. Po dwóch zwycięstwach w Warszawie koszykarze Śląska Wrocław prowadzili w serii finałowej już 3:1. Tym samym byli już tylko o jedno zwycięstwo od tytułu i mogli je odnieść przed własną publicznością. Pierwsza kwarta zdecydowanie należała do Śląska. Od wyniku 5:5 gospodarze zdobyli siedem kolejnych punktów, a potem prowadzili nawet 31:13. Kolejne minuty pokazały, że nie można jeszcze wrocławianom zakładać złotych medali na szyje. Legia poprawiła grę we wszystkich elementach gry i w kilka minut odrobiła wszystkie straty. Na ponad dwie minuty przed końcem pierwszej połowy po trójce Muhammada Ali Abdur-Rahkmana zespół z Warszawy wyrównał na 31:31. Tym samym zanotował serię 13:0. W końcówce drugiej kwarty dzięki dystansowym trafieniom Grzegorza Kamińskiego Legioniści zdobyli kilka punktów przewagi i na przerwę schodzili z wynikiem 38:33.

Przed drugą połową kluczowe były pytania, czy Legia utrzyma ten niesamowity poziom oraz czy Śląsk zapomni o drugiej kwarcie przegranej 6:27 i wróci do gry z pierwszej ćwiartki. Trzecia kwarta rozpoczęła się od sześciu punktów rzuconych przez podopiecznych Andreja Urlepa. Wobec tego gospodarze ponownie byli na prowadzeniu. Niecałe cztery minuty przed zakończeniem trzeciej części meczu po akcji Łukasza Kolendy Śląsk miał dwucyfrowy zapas - 54:44. Wynik 61:52 bardzo przybliżał gospodarzy do zdobycia trofeum, ale nie dawał jeszcze pewności, patrząc na przebieg spotkania.

Zespół z Wrocławia w czwartej kwarcie grał na miarę mistrza Polski. Śląsk powiększył jeszcze przewagę i nie pozostawił złudzeń. Mecz zakończył się wynikiem 90:77. W serii wrocławianie pewnie triumfowali 4:1, a dzisiaj odnieśli trzecie zwycięstwo z rzędu. Najskuteczniejszym zawodnikiem ostatniego meczu sezonu był Kerem Kanter. Turek zdobył 26 punktów, trafiając cztery rzuty za trzy punkty.

WKS Śląsk Wrocław - Legia Warszawa 90:77 (27:11, 6:27, 28:14, 29:25)