Kajakarstwo - PŚ: dwie polskie przepustki do finałów A

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 27.05.2022, 20:37

Tylko dwie przepustki do finałów A uzyskały polskie osady drugiego dnia Pucharu Świata w kajakarstwie, który od wczoraj odbywa się na Malcie. Trochę rozczarowująco spisały się dwójki w K2 na 500 metrów kobiet.

Drugi dzień Pucharu Świata w Poznaniu był podzielony na dwa bloki – od 8:45 do około 12 rywalizowano w eliminacjach, podczas gdy po południu odbyły się półfinały oraz dwa finały zmagań kajakarzy niepełnosprawnych. Polskie starty zainaugurowała Magda Stanny, która C1 kobiet na 200 metrów zajęła 4. miejsce i szansę na awans do decydującego wyścigu musiała szukać w półfinale. Bardzo blisko uniknięcia tej fazy była Katarzyna Szperkiewicz, która swój wyścig przegrała z Chinką Shuai Changwen o 0,85 sekundy. Na lepsze pływanie liczyliśmy w kobiecym K1 i nie spotkał nas zawód. Zarówno Marta Walczykiewicz, jak i Helena Wiśniewska odniosły bardzo pewne zwycięstwo. Tu jednak wszystkie awansujące zawodniczki musiały przedzierać się przez półfinał.

Podobna sytuacja miała miejsce w męskim wyścigu C1 na 1000 metrów. Dwaj Polacy dość pewnie przepłynęli swoje wyścigi eliminacyjne – nie rzucili się na czołowe miejsca, ale znaleźli pewne miejsce w półfinale – Wiktor Głazunow po zajęciu 3. miejsca, a Łukasz Witkowski 4. W wyścigach o awans do finału Wiktor Głazunow pokonał całą stawkę i pokazał, że będzie groźny w walce o czołowe miejsca w finale A. Drugi z Polaków zajął 6. lokatę i odpadł z rywalizacji.

Kolejną konkurencją eliminacyjną był start mężczyzn i kobiet w K2 na 500 metrów. W tej rywalizacji nie poszło naszym męskim parom, bo zarówno Jakub Stępun i Bartosz Grabowski (6. miejsce), jak i Jakub Michalski i Filip Weckwert (8. miejsce) odpadli na tym etapie rywalizacji. U pań było już zdecydowanie lepiej. Justyna Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk wygrały swój wyścig przed duetami z Nowej Zelandii i Danii, za to Martyna Klatt i Sandra Ostrowska zajęły trzecie miejsce. Trochę rozczarowały nas za to półfinały. Iskrzycka i Kołodziejczyk z 4. miejsca weszły tylko do finału B. Klatt i Ostrowska w swoim półfinale zajęły 3. miejsce i popłyną w decydującym wyścigu.

Tylko 10 dwójek wystartowało w rywalizacji C2 na 1000 metrów mężczyzn w której również mieliśmy na starcie dwie łódki. Jedna z nich po zajęciu trzeciego miejsca w swoim wyścigu bezpośrednio weszła do finału A – to Adrian Kłos i Gracjan Michalak. Przez półfinał musieli się przedzierać Dominik Nowacki i Łukasz Witkowski. Na zakończenie pierwszej piątkowej sesji do półfinału awansowali specjaliści  od dystansu K1 500 metrów. Wiktor Leszczyński na finiszu przegrał tylko z Jacksonem Collinsem z Australii, a Wojciech Pilarz zajął 4. Pozycję.