Kajakarstwo - PŚ: medalowy dzień Polaków w Poznaniu

• Data publikacji: 29.05.2022, 12:48

Sobotnie finały z powodu złych warunków pogodowych zostały przeniesione na niedzielę. Tym samym ostatniego dnia Pucharu Świata w Poznaniu rywalizacja trwała od samego rana i przyniosła mnóstwo medali dla reprezentantów Polski.

Polacy zanotowali triumf już w pierwszym finale. Aleksander Kitewski i Arsen Śliwiński wygrali wyścig C2 na dystansie 500 metrów. Drugich Ukraińców Witalija Wergelesa/Andrija Rybaczoka wyprzedzili o 72 setne sekundy. Aż dwa medale przyniosła rywalizacja kobiecych czwórek na 500 metrów. Zmiana składu przez Tomasza Kryka względem olimpijskiej załogi okazała się po raz drugi strzałem w dziesiątkę. Podobnie jak tydzień temu w Racicach, Karolina Naja/Anna Puławska/Adrianna Kąkol/Dominika Putto triumfowały z dużą przewagą. Drugie miejsce zajęły Nowozelandki, a podium uzupełniła druga polska czwórka - Martyna Klatt/Sandra Ostrowska/Julia Krajewska/Helena Wiśniewska.

Po trzech finałach Polacy mieli na swoim koncie aż cztery medale. Bowiem Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak zajęły drugie miejsce w finale C2 na 500 metrów. Polska dwójka przegrała jedynie z Kubankami - Yarisledis Cirilo Duboys/Katherin Nuevo Segura. Sukcesów czwórek kobiet nie powtórzyli: Jakub Stępun, Bartosz Grabowski, Sławomir Witczak i Filip Weckwert. Polacy finiszowali na szóstej pozycji. Medale zdobyli Ukraińcy, Niemcy i Francuzi. Po tej konkurencji bez medalu, kolejny krążek dla Polski zdobył Wiktor Głazunow. Kanadyjkarz uplasował się na trzecim miejscu na dystansie 500 metrów. Wygrał Czech Martin Fuksa, a Oleksiej Koliadycz był dziewiąty.

Wyścig K2 na 200 metrów kobiet był kolejnym, w którym zdobyliśmy dwa medale. Triumfowały Dominika Putto i Katarzyna Kołodziejczyk, a Martyna Klatt i Sandra Ostrowska finiszowały na trzeciej pozycji. Polskie duety rozdzieliły Anastazja Horłowa i Liudmyła Kuklinowska z Ukrainy. Tylko trzy osady, w tym dwie polskie wystartowały w finale C4 na 500 metrów. Wygrały jednak Kanadyjki przed czwórkami gospodarzy - Sylwia Szczerbińska/Aleksandra Jacewicz/Katarzyna Szperkiewicz/Julia Walczak oraz Amelia Braun/Angelika Justyna Dorozińska/Patrycja Mendelska/Magda Stanny. W tej samej konkurencji triumfowali Aleksander Kitewski/Arsen Śliwiński/Łukasz Witkowski/Oleksiej Koliadycz. Druga polska czwórka zajęła czwartą pozycję.

Blisko zdobycia medalu była Katarzyna Szperkiewicz. Reprezentantce Polski do podium w wyścigu C1 na dystansie 500 metrów zabrakło ośmiu setnych. Polka zajęła czwartą pozycję, a triumfowała Anastazja Czetwerikowa z Ukrainy. Anna Puławska zdobyła srebrny medal na dystansie 500 metrów. Polska kajakarka przegrała jedynie ze znakomitą Lisą Carrington. Marta Walczykiewicz zajęła siódme miejsce, ale na dystansie 200 metrów finiszowała na trzecim miejscu. Helena Wiśniewska w tej konkurencji była czwarta.

Katarzyna Szperkiewicz podobnie jak na 500 metrów, tak samo jak 200 metrów zajęła czwarte miejsce. Wśród kanadyjkarzy w najlepszej formie był dzisiaj Martin Fuksa. Reprezentant Czech triumfował oprócz dystansu 500 metrów, także na kilometr. Wiktor Głazunow tym razem nie zdobył medalu, zajmując piąte miejsce. W finale C2 na 500 metrów Magda Stanny i Patrycja Mendelska zajęły czwarte miejsce, a Amelia Braun i Angelika Justyna Dorozińska były szóste.

Kolejny medal dla naszego kraju zdobyły Martyna Klatt i Sandra Ostrowska. Sięgnęły one po brąz w K2 na 500 metrów, przegrywając jedynie z Pauliną Paszek i Jule Hake z Niemiec oraz Hermien Peters i Lize Broekx z Belgii. Srebro dołożyli Dominik Nowacki i Łukasz Witkowski, którzy zajęli drugie miejsce w finale C2 na 1000 metrów. W tym samym wyścigu Adrian Kłos i Gracjan Michalski zajęli szóste miejsce. W finale jedynek na dystansie 500 metrów Wiktor Leszczyński zajął piąte miejsce z niewielką stratą do pozycji medalowej. Medalu nie zdobył żaden z kanadyjkarskich mikstów na 500 metrów. Aleksander Kitewski i Sylwia Szczerbińska zajęli czwarte miejsce, a Aleksandra Jacewicz i Dominik Nowacki finiszowali na szóstej lokacie.

Po południu rozegrano wyścigi na długich dystansach. W C1 na 5000 metrów czwarte miejsce zajęła Julia Walczak, a Amelia Braun była siódma. W tej samej konkurencji mężczyzn srebrny medal zdobył Mateusz Borgiel. W K1 na pięć kilometrów Anna Zagórska była ósma. Jeśli dzień przebiegał pod znakiem medali, to także zakończył się polskim krążkiem. Rafał Rosolski finiszował na trzecim miejscu w finale K1 na dystansie 5000 metrów.