Giro d'Italia: Matteo Sobrero najlepszy w Weronie. Jai Hindley zwycięzcą wyścigu
Johann Conus/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 29.05.2022, 17:15

Za nami 105. edycja Giro d'Italia. Ostatni etap, który był jazdą indywidualną na czas wygrał Matteo Sobrero. Natomiast triumfatorem całego wyścigu został Jai Hindley.

Ostatnim aktem rywalizacji we Włoszech była nieco ponad 17-kilometrowa czasówka po Weronie. Największą trudnością dla kolarzy był podjazd w środkowej części trasy pod Torricella Massimiliana (4,1 km; 5,4%).

Najlepszy na ostatnim etapie z czasem 22:24 był Matteo Sobrero (Team BikeExchange - Jayco). Drugą pozycję z czasem o 23 sekundy gorszym od Sobrero zajął Thymen Arensman (Team DSM). Natomiast trzecia lokata przypadła Mathieu van der Poelowi (Alpecin-Fenix).

Przed finałowym odcinkiem lider klasyfikacji generalnej Jai Hindley (BORA-hansgrohe) miał blisko półtora minuty przewagi nad drugim Richardem Carapazem (INEOS Grenadiers). Ostatecznie w Weronie Carapaz odrobił do Hindley'a zaledwie siedem sekund, co oczywiście oznaczało triumf kolarza BORY-hangrohe. Hindley jest pierwszym w historii Australijczykiem, który wygrał Giro d'Italia. Pewny najniższy stopień podium w klasyfikacji generalnej zajął Mikel Landa.

Najlepszym góralem Giro d'Italia został Koen Bouwman (Jumbo-Visma). W klasyfikacji punktowej triumfował Arnaud Demare (Groupama-FDJ). Natomiast białą koszulkę dla najwyżej sklasyfikowanego zawodnika do lat 25 zdobył Juan Pedro Lopez (Trek-Segafredo). Klasyfikację drużynową wygrał Bahrain-Victorious.