Gimnastyka artystyczna – Challenge Cup: Polki na podium w Portimao!
fanpage Polish Rhythmic Gymnastics National Team

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 31.05.2022, 11:40

Bardzo dobre występy polskich „artystek” w Portimao. W zawodach z cyklu Challenge Cup polska zbiorówka zdobyła dwa brązowe medale. W poprzedzającym zmagania międzynarodowym turnieju juniorek trzykrotnie na podium stanęła Liliana Lewińska.

Polskie gimnastyczki z sukcesami wystąpiły w rozgrywanych w weekend zawodach z cyklu Pucharu Challenge. W portugalskim Portimao bardzo dobrze zaprezentowała się polska zbiorówka. Biało-Czerwone w składzie: Maria Balakina, Liwia Krzyżanowska, Madoka Przybylska, Magdalena Szewczuk, Julia Wierzba i Julia Wojciechowska walczyły o medale. W wieloboju drużynowym wystąpiło 10 drużyn. Najlepszy łączny wynik uzyskały reprezentantki Izraela – 60.850, które o dwa punkty wyprzedziły zbiorówkę hiszpańską. Polki o trzecie miejsce rywalizowały z drużyną z Meksyku. Nasze zawodniczki za układ z 5 obręczami otrzymały notę 28.900 (4. wynik), ale dzięki świetnemu występowi ze wstążkami i piłkami (26.800, 2. wynik) awansowały w klasyfikacji na trzecie miejsce i z łączną notą 55.700 mogły się cieszyć z brązowych medali. Meksykanki zajęły czwarte miejsce z wynikiem 55.400.

W finałach z poszczególnymi przyborami Polki powiększyły dorobek medalowy o kolejny brąz. Nasze zawodniczki stanęły na najniższym stopniu podium w rywalizacji ze wstążkami i piłkami (26.550), ustępując Meksykankom (28.600) i Hiszpankom (27.300). W finale z obręczami Biało-Czerwone uplasowały się tuż za podium z wynikiem 30.000. Zwyciężyły Izraelki (33.700) przed Hiszpankami (32.250) i Meksykankami (31.050).

W wieloboju indywidualnym wystąpiły dwie reprezentantki Polski: Emilia Komarewicz i Milena Górska. W kwalifikacjach wzięły udział 44 gimnastyczki, ale zabrakło najmocniejszych w tym sezonie: kontuzjowanej Bułgarki Borjany Kalejn i Włoszki Sofii Raffaeli, która w tym czasie rywalizowała w krajowym czempionacie. Pod nieobecność faworytek zmagania wielobojowe zdominowała 18-letnia reprezentantka Izraela Adi Asya Katz, która wygrała z wynikiem 123.600. Drugie miejsce przypadło jednemu z największych objawień obecnego sezonu, 15-letniej Niemce Darji Varfolomeev (120.500), a podium uzupełniła Bułgarka Jewa Brezaliewa (119.550). Poza podium uczestniczki igrzysk w Tokio – Amerykanka Evita Griskenas i Japonka Kita Sumire.

Emilia Komarewicz ukończyła wielobój na 17. miejscu z wynikiem 107.250, a Milena Górska była 28. (99.900). Komarewicz zaprezentowała równą formę, czterokrotnie plasując się na miejscach pod koniec drugiej dziesiątki (16-20). Milena Górska miała dobre występy z obręczą (15. miejsce) i piłką (18. miejsce), jednak dużo słabiej zaprezentowała się z maczugami i wstążką (30. i 35. miejsce), co zaowocowało dużym spadkiem w klasyfikacji generalnej.

Powody do radości mieliśmy także w międzynarodowym turnieju poprzedzającym Puchar Challenge. W rywalizacji juniorskiej polskie zawodniczki (Liliana Lewińska, Lena Włoch, Olivia Maslov) zespołowo zostały sklasyfikowane na 9. pozycji, ale bardzo dobrze spisała się liderka naszej kadry. Liliana Lewińska wystąpiła we wszystkich czterech finałach z poszczególnymi przyborami, a w trzech z nich stanęła na podium. Polka zdobyła komplet medali – wygrała zmagania ze wstążką, z maczugami zdobyła srebro, a rywalizację z obręczą ukończyła na 3. pozycji. W finale z piłką Lewińską sklasyfikowano na 6. miejscu.

W kategorii seniorek w wieloboju reprezentowały nas Alicja Dobrołęcka, Valeria Zelenska i Zuzanna Piasecka. W stawce 32. zawodniczek triumfowała uczestniczka igrzysk w Tokio, węgierka Fanni Pigniczki (114.450). Alicja Dobrołęcka ukończyła rywalizację na 7. pozycji (105.250), kwalifikując się do finałów z piłką i maczugami. Valeria Zelenska zajęła 12. miejsce (100.950) i zakwalifikowała się do finału ze wstążką, a Zuzannę Piasecką sklasyfikowano na 15. lokacie (98.900). W finałach Alicja Dobrołęcka dwukrotnie była 8., a Zelenska uplasowała się „oczko” wyżej.

WORLD CHALLENGE CUP PORTIMAO (27-29.05.2022)