Lekkoatletyka: świetny powrót Sofii Ennaoui w Ostrawie

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 31.05.2022, 19:18

W Ostrawie odbyła się dziś kolejna edycja prestiżowego mityngu Zlatá Tretra. W zawodach mających rangę Gold cyklu World Athletics Continental Tour, udział wzięła spora grupa biało-czerwonych.

Korzystając z geograficznej bliskości wysoko punktowanego mityngu, w Czechach wystartowało wielu czołowych polskich zawodników, ale nie zabrakło również zaplecza kadry narodowej, które mogło sprawdzić się w biegach przedprogramowych.

Jeszcze przed startem, z naszego punktu widzenia, wydarzeniem miał być powrót do rywalizacji po 20 miesiącach przerwy Sofii Ennaoui. Jedna z najlepszych polskich biegaczek średniodystansowych ostatnich lat w końcu uporała się z problemami zdrowotnymi i zgłosiła się do startu na 1500 m. Choć można było mieć obawy dotyczące formy po tak długim rozbracie z bieżnią, Ennaoui udowodniła, że wróciła w pełni przygotowana. W biegu prowadzonym m.in. przez Joannę Bekus na czas poniżej 4 minut, Polka zajęła 8. miejsce, przegrywając m.in. z czterema Etiopkami, ale najważniejszy był wynik. 4:03,93 to minimum zarówno na mistrzostwa świata w Eugene, jak i mistrzostwa Europy w Monachium. Zdecydowanie należy uznać więc pierwszy start Ennaoui od września 2020 roku za udany. Polka będzie mogła w sierpniu bronić srebra ME. Na wielkie brawa zasługuje również Eliza Megger, która w tym samym biegu zajęła 13. miejsce wyraźnie bijąc swój rekord życiowy (4:04,90) i również zapewniając sobie prawo startu w mistrzostwach Starego Kontynentu. 18. pozycję zajęła Weronika Lizakowska (4:13,59).

Pod względem wyników, nie da się jednak przebić wyczynu naszych specjalistek od 400 m. Natalia Kaczmarek odniosła przekonujące zwycięstwo z fantastycznym rezultatem 50,16 s! To nie tylko jej najlepszy wynik w karierze, ale i najszybszy bieg Polki na dystansie jednego okrążenia od 1977 roku! Jest to też najlepszy w tym sezonie wynik w Europie. Na tej liście tuż za Kaczmarek znajduje się Anna Kiełbasińska, która dziś wyrównała swoją "życiówkę" wynikiem 50,38 s. Drugie miejsce w biegu przegrała tysięcznymi częściami sekundy z Jamajką Candice McLeod. Piątą lokatę zajęła Justyna Święty-Ersetic, również z bardzo dobrym rezultatem 51,09 s. W tak wczesnym momencie sezonu na tym dystansie Polki nigdy nie biegały tak szybko.

Na tym nie skończyło się szybko bieganie biało-czerwonych. Będąca ostatnio w świetnej dyspozycji Pia Skrzyszowska w Ostrawie miała okazję zmierzyć się w bezpośrednim pojedynku z najlepszą obecnie płotkarką na świecie, Portorykanką Jasmine Camacho-Quinn. Po fantastycznym starcie na Poznań Athletics Grand Prix, gdzie Skrzyszowska przesunęła się na 5. miejsce polskiej listy wszech czasów, dziś w Ostrawie... przesunęła się na 4. miejsce tejże listy. Skrzyszowska zajęła drugie miejsce z rekordem życiowym 12,65 s, czym wyrównała rezultat Danuty Perki z 1979 roku. Camacho-Quinn finiszowała przed Polką (12,56 s), za nią zaś m.in. trzecia na igrzyskach w Rio de Janeiro Nia Ali (12,69 s).

Z czołówki polskich lekkoatletów, na bieżni oglądaliśmy dziś również Patryka Dobka, który zajął 13. miejsce w biegu na 800 m (1:47,61), w którym pacemakerem był Patryk Sieradzki. W konkurencjach technicznych, w dobrze obsadzonym konkursie kulomiotów, tym razem Michał Haratyk przed Konradem Bukowieckim. Obaj uzyskali odpowiednio 20,81 m i 20,53 m. Przypomnijmy, że Haratyk wciąż nie uzyskał minimów PZLA na MŚ. Najlepszy okazał się Joe Kovacs (22,25 m).

W rzadko rozgrywanym biegu na 300 m przez płotki, Holenderka Femke Bol zmiażdżyła nieoficjalny rekord świata, który od teraz wynosi 36,86 s. Bardzo dobre wyniki padły również w rzucie oszczepem. Szczególnie u kobiet, gdzie 20-letnia Greczynka Elina Tzenggo zwyciężyła z wynikiem 65,40 m. W biegu na 200 m jedna z gwiazd mityngu, Amerykanka Allyson Felix przegrała z reprezentantką Nigru Aminatou Seyni.

W biegach poza głównym, telewizyjnym programem, również oglądaliśmy sporą grupę biało-czerwonych, w większości juniorów (Alicja Wójcik, Bruno Łęski, Adrian Romberg) lub juniorów młodszych (Jagoda Bochenek, Michał Gorzkowicz, Jakub Machulec) , którzy walczą o minima odpowiednio na MŚ i ME w swoich kategoriach wiekowych. Spośród seniorów, rekord życiowy w biegu na 400 m przez płotki pobił Jakub Olejniczak (50,56 s).

Kolejny mityng z cyklu World Athletics Continental Tour Gold odbędzie się już w piątek w Bydgoszczy (Memoriał Ireny Szewińskiej).