NBA: Celtics deklasują Warriors w pierwszym meczu finałów
All-Pro Reels/Wikimedia Commons

• Data publikacji: 03.06.2022, 05:32

Boston Celtics po fenomenalnej czwartej kwarcie pokonali Golden State Warriors 120:108 w pierwszym meczu finału NBA 2022. Podopieczni Ime Udoki wygrali decydującą odsłonę aż 40:16, a w najważniejszym momencie zdobyli siedemnaście punktów z rzędu.

Pierwsze minuty finału to prawdziwe „show” Stephena Curry'ego, który w nieco ponad sześć minut rzucił czternaście oczek, trafiając 5/6 z gry oraz 4/5 zza łuku. Poza punktami rozgrywający zapisał również na koncie po dwie zbiórki oraz asysty, a jego Wojownicy znajdowali się na prowadzeniu 23:16, zmuszając trenera Ime Udokę do wzięcia przerwy na żądanie. W kolejnych akcjach Celtics poprawili swoją skuteczność w ataku, ale w samej końcówce pierwszej kwarty kolejne dwie trójki trafił Curry, bijąc tym samym rekord celnych rzutów trzypunktowych (6) w jednej odsłonie oraz kończąc dwanaście minut z liczbą 21 oczek przy swoim nazwisku. Niedługo później na parkiecie pojawili się gracze rezerwowi, a świetne przywitanie z parkietem zaliczył Otto Porter, trafiając dwie trójki. Reszta zmienników gospodarzy również spełniła swoje zadanie, a w pewnym momencie podopieczni Steve'a Kerra zdobyli osiem oczek z rzędu, powiększając prowadzenie na 47:37. Gdy wydawać się mogło, że GSW w swoim stylu odskoczą teraz przeciwnikom, przyjezdni zdobyli dziesięć punktów z rzędu, z których sześć zapewnił Jaylen Brown, doprowadzając do remisu. Z kolei w ostatnich minutach pierwszej połowy goście odzyskali nawet prowadzenie i do szatni schodzili przy wyniku 56:54. Co ciekawe w całej drugiej kwarcie Curry nie zdobył nawet jednego oczka.

Po zmianie stron bardzo szybko rozkręcił się Andrew Wiggins, zapewniając drużynie osiem punktów w pięć minut. Z kolei w barwach gości swojego rytmu w ataku wciąż nie potrafił odnaleźć Jayson Tatum, przez co Warriors ponownie wypracowali sobie prowadzenie 75:64. Wtedy też doczekaliśmy się festiwalu trójek, a w trakcie niecałej minuty obie ekipy trafiły po dwie próby zza łuku. W zdecydowanie lepszej pozycji znajdowali się jednak podopieczni Steve'a Kerra, którzy utrzymali kilkunastopunktową przewagę, rozpoczynając ostatnią kwartę przy rezultacie 92:80. Decydująca odsłona to natomiast siedem punktów z rzędu dla Celtów, którzy w ten sposób odrobili część strat i zmusili rywali do wzięcia przerwy na żądanie. Ta nie zmieniła zbyt wiele — fantastyczne trójki trafione przez Paytona Pritcharda oraz Derricka White'a zapewniły remis 103:103, a na pięć minut przed końcem zza łuku trafił również Al Horford, gwarantując swojemu zespołowi prowadzenie. Po kolejnej przerwie wziętej przez szkoleniowca gospodarzy Horford dorzucił kolejne pięć punktów, a zaraz potem trójkę zapewnił również Marcus Smart, dzięki czemu podopieczni Ime Udoki prowadzili aż 114:103 na trzy minuty przed końcem. To jednak nie był koniec koszmaru Wojowników, którzy w następnej akcji pozwolili przeciwnikom na kolejne trafienie zza łuku, które zwiększyło serial punktowy na 17:0! W samej końcówce wynik nie uległ już znaczącej zmianie i Boston Celtics pokonali Golden State Warriors w pierwszym meczu finałów NBA 120:108. Drugie spotkanie zostanie rozegrane w nocy z niedzieli na poniedziałek o 2:00 w nocy czasu polskiego.

Golden State Warriors — Boston Celtics 108:120 [0-1] (32:28, 22:28, 38:24, 16:40)