Podsumowanie lig: coraz bliżej końcowych rozstrzygnięć

• Data publikacji: 06.06.2022, 11:05

Jest już czerwiec, więc rozgrywki w europejskich ligach koszykarskich dobiegają końca. Większość lig jest już w fazie półfinałowej.

Liga hiszpańska

W lidze ACB zakończono ćwierćfinały, a rozpoczęły się już półfinały. W dwóch parach 1/4 finału do rozstrzygnięcia potrzebne były decydujące mecze numer trzy. Do półfinału jako jedyna niżej rozstawiona drużyna awansowała Bitci Baskonia. W jej serii z Walencją we wszystkich starciach triumfowali goście. Baskonia przegrała pierwszą kwartę 9:20, ale później dogoniła rywali. W ostatniej części meczu goście triumfowali 23:5, a w całym meczu 76:59. Joventut Badalona w trzecim meczu pokonał 81:58 Lenovo Teneryfa i uzupełnił stawkę półfinalistów.

Dwa dni po ćwierćfinałach rozpoczęły się już półfinały. Real Madryt prowadzi 2:0 z Bitci Baskonią po dwóch wygranych na własnym parkiecie. Królewskich mogą martwić dwie rzeczy. Pierwsza to kontuzje rozgrywających, gdyż w pierwszym meczu urazu doznał także Sergio Llull. Tym samym do składu wrócił Thomas Heurtel, który wcześniej został odsunięty od zespołu. Real przekazał także przykrą informację o tym, że trener Pablo Laso po zawale serca trafił do szpitala. Remis jest w serii derbów Katalonii. W pierwszym spotkaniu Barcelona dość pewnie wygrała z Joventutem 89:72. Drugi mecz był bardziej wyrównany, a w trzeciej kwarcie zespół z Badalony odskoczył i ostatecznie wygrał 87:81.

Pozostałe ligi

W finale Bundesligi jest już Alba Berlin. Obrońcy tytułu zakończyli serię półfinałową wyjazdowym zwycięstwem z MHP Riesen Ludwigsburg. Na awans poczekać musi jeszcze Bayern Monachium, który w trzecim meczu przegrał u siebie 84:86 z Telekomem Bonn. Drużyna z Monachium prowadzi 2:1 w serii. W Turcji, Anadolu Efez miało poważne problemy w rywalizacji z Galatasarayem. Ostatecznie doszło do piątego starcia, w którym dzięki świetnej drugiej połowie mistrzowie Euroligi wygrali 104:77. Poznaliśmy już finalistów ligi włoskiej. Obydwie serie półfinałowe zakończyły się już po trzech meczach. Armani Exchange Mediolan wyeliminowało Dinamo Sassari, a Virtus Bolonia pokonał Tortonę. Tym samym skład finału nie jest niespodzianką. Blisko rozstrzygnięcia są półfinały w lidze francuskiej. LDLC Asvel Villeurbanne prowadzi 2:0 z Dijon, a AS Monako wygrywa takim samym wynikiem z Pau Orthez.