Gimnastyka artystyczna - PŚ: włoska dominacja w ostatnich zawodach Pucharu Świata
fanpage Polish Rhythmic Gymnastics National Team

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 07.06.2022, 12:50

W rozgrywanych w Pesaro ostatnich w sezonie zawodach z cyklu Pucharu Świata rywalizacja toczyła się pod dyktando gospodyń. Sofia Raffaeli zdobyła cztery złote medale, jedynie w finale ze wstążką ustępując Ukraince Wiktorii Onoprijenko. Komplet zwycięstw zanotowała również włoska zbiorówka. Najlepiej z Polek zaprezentowała się Emilia Heichel.

Do zmagań w Pesaro przystąpiło 41 indywidualistek i 14 zbiorówek. Rywalizację zdominowały zawodniczki gospodyń. Sofia Raffaeli nie dała rywalkom szans w wieloboju, wygrywając z przewagą sześciu punktów nad drugą w klasyfikacji Włoszką – Mileną Baldassari. Na najniższym stopniu podium uplasowała się Bułgarka Stiliana Nikołowa, a kolejne lokaty zajęły: Tachmina Ikromowa z Uzbekistanu, Kazaszka Elżana Tanijewa, Słowenka Ekaterina Venedeeva, Niemka Margarita Kolosov i Ukrainka Wiktoria Onoprijenko.

W kwalifikacjach wieloboju wystąpiły dwie Polki: Małgorzata Roszatycka i Emilia Heichel. Na uwagę zasługują występy 15-letniej Heichel z piłką i wstążką – zawodniczka z Krakowa dwukrotnie uplasowała się na 15. pozycji, uzyskując odpowiednio 27.800 pkt. i 27.000 pkt. Słabiej wypadła z obręczą (24.950, 28. miejsce) i maczugami (25.900, 26. miejsce), niemniej łączny wynik 105.650 pkt. jest solidny i pozwolił na zajęcie lokaty w połowie stawki (22. miejsce). Wyraźnie słabiej spisała się bardziej doświadczona Roszatycka, która z rezultatem 94.000 pkt. zajęła 33. pozycję. Jej najlepszy wynik w Pesaro to 31. miejsce w układzie z obręczą (24.600).

W finałach z poszczególnymi przyborami ponownie błyszczała Sofia Raffaeli. Włoszka wygrała rywalizację z obręczą, piłką i maczugami. W finale ze wstążką musiała uznać wyższość Wiktorii Onoprijenko i zadowolić się srebrnym medalem. Trzykrotnie na podium w finałach stawała Stiliana Nikołowa (srebro z obręczą, brąz z piłką i maczugami), a dwa srebrne medale trafiły do Ekaterinny Venedeevej (piłka, wstążka). Z krążkami z Pesaro wrócą również Bułgarka Jewa Brezaliewa (srebro z maczugami) i Łotyszka Jelizawieta Polstjana (brąz z obręczą).

W rywalizacji zbiorówek komplet trzech złotych medali zdobyły Włoszki. Mistrzynie olimpijskie z Bułgarii próbowały dotrzymać rywalkom kroku, jednak przewaga gospodyń była ogromna. Gimnastyczki z Italii triumfowały w wieloboju z wynikiem 68.350, wyprzedzając Bułgarki o ponad sześć punktów. Na najniższym stopniu podium stanęły Chinki, a poza najlepszą trójką sklasyfikowano drużyny z Brazylii, Japonii i Francji.

Po dobrych startach w obecnym sezonie liczyliśmy na niezły występ polskiej zbiorówki, jednak konfrontacja z czołówką światową okazała się bolesna. Biało-Czerwone były tłem dla najlepszych ekip i w stawce 14. zespołów zostały sklasyfikowane na 12. pozycji, z niską notą 44.150. Warto zaznaczyć, że Meksykanki, z którymi nasza drużyna wygrała w niedawnych zawodach w Portimao, we Włoszech zajęły miejsce ósme (55.350). Polki za układ z 5. obręczami otrzymały ocenę 22.650 (13. wynik), a start z piłkami i wstążkami oceniono na 21.500 pkt. (12. miejsce) – w obu przypadkach kwalifikacja do finałów była wyraźnie poza zasięgiem. W finałach dwa złota trafiły do Włoszek, a Bułgarki zdobyły srebro z piłkami i wstążkami oraz brąz w układzie z obręczami. Srebrny medal z obręczami trafił do Chinek, a podium w układzie z piłkami i wstążkami uzupełniły Brazylijki.