NBA: Celtics prowadzą 2-1 po dominującej końcówce
All-Pro Reels/Wikimedia Commons

• Data publikacji: 09.06.2022, 05:38

Boston Celtics pokonali Golden State Warriors 116:100 i ponownie objęli prowadzenie w finałowej serii NBA. Po trzech starciach podopieczni Ime Udoki mają 2-1, a dzisiaj ponownie rozbili rywali w najważniejszych momentach, wygrywając ostatnie piętnaście minut aż 34:17.

Początek spotkania to kapitalna postawa miejscowych, którzy już po dwóch minutach prowadzili 10:2, rozpalając zebranych w TD Garden kibiców do białości. Bardzo ważną rolę odgrywał zawodzący w dwóch pierwszych meczach finału Jaylen Brown, który dwukrotnie trafił zza łuku oraz doskonale kreował grę dla kolegów z zespołu. Sześć minut później przewaga Celtów wynosiła już piętnaście oczek, a podopiecznym Steve'a Kerra wyraźnie brakowało ofensywnego „flow”, przez co trafili tylko jeden z pierwszych dziewięciu rzutów trzypunktowych. W końcówce kwarty Warriors zmniejszyli straty na 22:33, ale wciąż nie potrafili znaleźć sposobu na zatrzymanie Browna, który po dwunastu minutach miał na koncie 17pkt/5zb/3as.

W drugiej odsłonie do zabawy dołączył Jayson Tatum, który w pewnym momencie zdobył osiem punktów oraz dorzucił asystę w czterech kolejnych posiadaniach gospodarzy. Cała drużyna grała z kolei kilka poziomów lepiej od rywali, prowadząc na sześć minut przed końcem pierwszej części meczu 56:39. Wtedy jednak Wojownicy wrzucili wyższy bieg i w ciągu zaledwie trzydziestu sekund zdobyli osiem oczek z rzędu, zmniejszając stratę do dziewięciu punktów oraz zmuszając trenera Ime Udokę do wzięcia przerwy. Kluczowa była tutaj postawa Klaya Thompsona, który wreszcie odnalazł swój rytm w finałowej serii, zdobywając w całej połowie piętnaście oczek. Końcówka drugiej kwarty to ponownie pewna gra Celtics, którzy dzięki temu schodzili do szatni przy wyniku 68:56.

Po zmianie stron dwie trójki z rzędu trafił Stephen Curry, zmniejszając na chwilę stratę do ośmiu punktów. Miejscowi odpowiedzieli bardzo szybko serialem 5:0, po którym o czas poprosił Steve Kerr. Rozgrywający przyjezdnych nie zwolnił jednak tempa i po krótkiej przerwie ponownie trafił kilka ważnych rzutów, a na pięć minut przed końcem trzeciej odsłony Warriors przegrywali już tylko 80:82, po trafieniu zza łuku Otto Portera. Ledwie chwilę później Curry trafił kolejny raz, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie po dwunastu punktach z rzędu. Pod koniec odsłony strzelec gości usiadł jednak na ławce, by złapać trochę oddechu, a przeciwnicy natychmiast to wykorzystali, przeprowadzając serial punktowy 11:3 i odzyskując kontrolę nad grą.

W decydującej kwarcie Celtics kontynuowali dobry moment, dominując oponentów w pierwszych trzech minutach 9:2. Fatalnie prezentował się natomiast Curry, który po powrocie na parkiet popełnił aż trzy straty w ledwie osiemdziesiąt sekund, zmuszając swojego szkoleniowca do wzięcia przerwy na żądanie. W kolejnych akcjach różnica utrzymywała się na podobnym poziomie, a na pięć minut przed końcem trójkę z rogu trafił Marcus Smart, po której gospodarze prowadzili 110:96. Zaraz potem fenomenalny blok na Thompsonie wykonał Brown, po którym szóste przewinienie zaliczył Draymond Green, żegnając się z meczem. Jak się okazało, w tym samym momencie parkiet opuścili również pozostali gracze przyjezdnych, poddając się. Ostatecznie Boston Celtics pokonali Golden State Warriors aż 116:100 i ponownie objęli prowadzenie w serii. Kolejne starcie odbędzie się już w nocy z piątku na sobotę o 3:00 w TD Garden.

Boston Celtics — Golden State Warriors 116:100 [2-1] (33:22, 35:34, 25:33, 23:11)