Lekkoatletyka - MP: Kardasz i Świderski mistrzami Polski. Dalszą rywalizację przerwała ulewa

• Dodał: Adam Kowalski
  • Data publikacji: 10.06.2022, 07:31

Pogoda rozdała niemal wszystkie karty pierwszego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Polski, które odbywają się w Suwałkach. Przez ogromną ulewę oraz burzę organizatorom udało się finalnie przeprowadzić tylko cztery konkurencje biegowe oraz dwie techniczne, w których rozdano pierwsze komplety medali. Mistrzynią Polski w pchnięciu kulą została Klaudia Kardasz, a najlepszy w trójskoku po raz kolejny okazał się Adrian Świderski.

Klaudia Kardasz ustawiła sobie ten konkurs już w pierwszym pchnięciu, gdzie osiągnęła 17,40 metra. W najlepszej próbie w tym konkursie udało poprawić jej się ten wynik na 17,65 metra. Drugie miejsce zajęła Paulina Guba z wynikiem 17,40 metra. Brąz zdobyła Zuzanna Maślana z wynikiem 14,85 metra. W trójskoku mężczyzn sensacji nie było i po raz kolejny mistrzem kraju został Adrian Świderski, który wydaje się, że w polskiej lekkoatletyce jest od zawsze. Polski "weteran" trójskoku w najlepszej próbie oddał skok na odległość 16,35 metra. Warto zaznaczyć, że od 2007 roku Świderskiemu tylko w jednym sezonie nie udało się przekroczyć 16 metrów. Drugie miejsce zajął Rafał Sulwirski z rezultatem 15,57 metra, a trzeci był Jan Kulmaczewski, który skoczył 15,56 metra.

Zostały rozegrane także biegi preeliminacyjne na 100 metrów, w których najszybsi byli Klaudia Adamek (11,67 sekundy) oraz Jakub Pietrusa (10,49 sekundy). Odbyły się też eliminacje w biegu na 400 metrów przez płotki. Na dystansie jednego okrążenia z płotkami najszybsi byli Izabela Smolińska (57,39 sekundy) oraz Jakub Olejniczak (50,81 sekundy).

Pierwszego dnia zaplanowane były jeszcze kolejne konkurencje, jednak nad Suwałkami rozszalała się burza, która poprzedzona była ogromną ulewą. Stadion dosłownie pływał. Organizatorzy długo czekali na ostateczna decyzję, ale finalnie najrozsądniejsze chyba było przenieść konkurencje na kolejny dzień i tak też zrobiono.