Podsumowanie lig: rozgrywki wchodzą w decydującą fazę

• Data publikacji: 13.06.2022, 09:41

Rozgrywki w europejskich ligach koszykarskich nieuchronnie zbliżają się do końca. W Hiszpanii poznaliśmy finalistów, a w Niemczech czy we Włoszech trwa rywalizacja finałowa.

Liga hiszpańska

W minionym tygodniu zakończyły się serie półfinałowe. Real Madryt już wcześniej prowadził 2:0 z Bitci Baskonią. Po trzecie i ostatnie zwycięstwo Królewscy sięgnęli na parkiecie w Kraju Basków. Mecz zakończył się wynikiem 85:77 i triumfem Realu 3:0 w serii. Większe problemy z awansem miała Barcelona. Po dwóch meczach u siebie tylko remisowała 1:1 z Joventutem Badalona. Na wyjeździe obrońcy tytułu byli już skuteczniejsi. W trzecim meczu triumfowali 83:77. W ostatnim, czwartym spotkaniu ekipa Sarunasa Jasikewiciusa zagrała bardzo słabo w pierwszej połowie - przegrywała 19:28. Po zmianie stron Barca weszła na swój najwyższy poziom i triumfowała 63:60. Tym samym w finale czeka nas El Clasico. Pierwszy mecz w Barcelonie już w poniedziałek 13 czerwca.

Liga niemiecka

W poprzedni poniedziałek, w ostatnich wydaniu podsumowania wiedzieliśmy, że w finale jest już Alba Berlin. Czekaliśmy na zakończenie serii Bayernu z Telekom Bonn. Druga z ekip po raz drugi triumfowała na wyjeździe i doprowadziła do decydującego starcia. W Bonn lepszy okazał się Bayern - 87:74. Tym samym w tej serii wygrywali goście. W piątek odbył się już pierwszy mecz finałowy. Prowadzenie objęło Alba Berlin. Trzy pierwsze kwarty były wyrównane, ale w ostatniej części drużyna ze stolicy triumfowała 25:11, a w całym meczu 86:73.

Liga włoska

W serii aż do czterech zwycięstw w Serie A grają Virtus Segafredo Bolonia i Armani Exchange Mediolan. Pierwszy mecz zakończył się wygraną gości 66:62. Dwa później dni Virtus triumfował 75:68 i doprowadził do remisu. Następnie rywalizacja przeniosła się do Mediolanu. Gospodarze w trzecim meczu triumfowali 94:82.

Liga turecka

Trwa rywalizacja o tytuł między Fenerbahce i Anadolu Efez. Najlepszy zespół sezonu zasadniczego triumfował dwukrotnie u siebie - 85:76 (świetna druga połowa) i 93:78 (dominacja w drugiej kwarcie - 36:12). Mistrzowie Euroligi wygrali trzeci mecz serii 103:92 i pozostali w grze o tytuł. Czwarty mecz zostanie rozegrany w poniedziałek w hali Anadolu.

Liga francuska

Poznaliśmy finalistów w lidze LNB. LDLC Asvel Villeurbanne triumfowało na wyjeździe 73:61 z Dijon i zamknęło serię wynikiem 3:0. AS Monako prowadziło 2:0 w rywalizacji z Pau-Orthez. Przegrywający zespół wygrał u siebie 82:76 i przedłużył serię. Czwarty mecz był wyrównany, ale ostatecznie zakończył się wygraną Monako 85:83. Tym samym w finale zagrają faworyci i uczestnicy Euroligi.