Suzuki Superpuchar Polski: BM Stal Ostrów Wielkopolski z pucharem
Andrzej Romański/PLK

• Dodał: Marcin Weiss
  • Data publikacji: 21.09.2022, 19:58

BM Stal Ostrów Wielkopolski pokonał Śląsk Wrocław 94:81 w opolskiej Stegu Arena i sięgnął po Suzuki Superpuchar Polski! Decydujące okazało się ostatnie dwanaście minut meczu, w których podopieczni Andrzeja Urbana zdominowali mistrzów Polski aż 34:21.

Mecz od samego początku był niesamowicie wyrównany, a obie drużyny prezentowały basket na bardzo wysokim poziomie. Wystarczy powiedzieć, że najwyższa różnica punktowa między zespołami w całej pierwszej kwarcie wynosiła cztery oczka, a obie ekipy rzucały powyżej 55% za dwa. Dodatkowo w całych dziesięciu minutach kibice zgromadzeni w opolskiej hali byli świadkami zaledwie trzech strat, co tylko potwierdzało doskonałą grę ofensywną po obu stronach. Ostatecznie nieznacznie lepsi byli wrocławianie, którzy po pierwszej odsłonie prowadzili 27:24.

Druga kwarta to już zdecydowanie lepsza defensywa ostrowian, a także dobra skuteczność w rzutach trzypunktowych. To właśnie te dwa aspekty pozwoliły drużynie Andrzeja Urbana na zdominowanie przeciwników i objęcie prowadzenia. Głównymi aktorami byli Damian Kulig oraz Aigars Skele, którzy zdobyli odpowiednio 12 i 10 punktów. Z kolei w barwach Śląska najlepiej radzili sobie Jeremiah Martin (12 oczek) oraz Jakub Nizioł (10 punktów), ale ich zespół i tak przegrywał po pierwszej połowie 39:44.

Po zmianie strony temperatura meczu wzrosła jeszcze bardziej, a żadna z ekip nie zamierzała tutaj odpuszczać. W zespole mistrzów Polski bardzo ważne punkty zaczął zdobywać Aleksander Dziewa, który dopiero co wrócił z EuroBasketu 2022, na którym wraz z reprezentacją Polski wywalczył czwarte miejsce. Po przeciwnej stronie parkietu znajdował się jednak inny gracz biało-czerwonych, Jakub Garbacz, który nie ustępował swojemu koledze z kadry. Na dwie minuty przed końcem trzeciej kwarty mieliśmy remis 60:60, ale lepsza końcówka Stali sprawiła, że to ona prowadziła na dziesięć minut przed końcem sześcioma punktami.

Ostatnią odsłonę od efektownego wsadu nad Kuligiem rozpoczął Dziewa, wysyłając sygnał do ataku swoim kolegom. Jak się jednak szybko okazało, ostrowianie byli tego wieczoru zwyczajnie lepsi, a kolejne trafienia Kuliga, Załuckiego oraz Silinsa sprawiły, że na osiem minut przed końcem BM Stal prowadziła aż 77:63. Tej straty mistrzowie Polski nie byli w stanie już odrobić i ostatecznie BM Stal Ostrów Wielkopolski sięgnęła po Suzuki Superpuchar Polski 2022, wygrywając 94:81.

WKS Śląsk Wrocław — BM Stal Ostrów Wlkp. 81:94 (27:24, 12:20, 21:22, 21:28)

Śląsk: Martin 25, Nizioł 19, Dziewa 17 Kolenda 8, Morgan 7, Gołębiowski 3, Ramljak 2, Parakhouski, Wiśniewski, Adamczak

Stal: Kulig 24, Skele 15, Garbacz 13, Djurisić 13, Załucki 8, Silins 8, Snider 6, Thomas 5, Siewruk