Gimnastyka artystyczna - ME: trzy medale Liliany Lewińskiej!
fanpage Polish Rhythmic Gymnastics National Team

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 16.06.2022, 22:20

Wspaniały początek mistrzostw Europy dla Polski. Liliana Lewińska w debiucie w imprezie rangi mistrzowskiej zdobyła trzy medale w zmaganiach juniorek: srebrne w układach z obręczą i maczugami oraz brąz ze wstążką.

Liliana Lewińska była jedyną zawodniczką w gronie juniorek, która wystąpiła we wszystkich czterech finałach z poszczególnymi przyborami. Tym samym niespełna 14-letnia Polka, jedna z najmłodszych w stawce, stanęła przed szansą zdobycia czterech medali mistrzostw Starego Kontynentu. Z czterech medalowych szans polska „artystka” wykorzystała aż trzy, kończąc zmagania z dorobkiem dwóch srebrnych i jednego brązowego krążka.

Rywalizacja finałowa juniorek była bardzo wyrównana, a o miejscach na podium często decydowały ułamki punktu. W finale z obręczą Lewińska nieznacznie przegrała z reprezentantką Bułgarii Elwirą Krasnobajewą, tracąc do triumfatorki pół punktu. Brązowy medal zdobyła Izraelka Alona Tal Franco – różnica punktowa pomiędzy zawodniczką gospodyń i Polką wyniosła ledwie 0.05 pkt. Finał z piłką był jedynym, który nasza gimnastyczka ukończyła poza podium. Tym razem lepsze okazały się: Izraelka Michelle Munits, Elwira Krasnobajewa i Rumunka Christina Dragan. Polka zajęła czwarte miejsce, a do medalu zabrakło 0.7 pkt. W zmaganiach z maczugami triumfowała Rumunka Amalia Lica, a Liliana Lewińska uzyskała notę o punkt słabszą i zdobyła drugi srebrny medal. Podium uzupełniła Azerka Kamila Gafarowa. W ostatnim finale dnia – ze wstążką – Lewińska zajęła trzecie miejsce, do dorobku medalowego dokładając brązowy krążek. Wyższe noty od sędziów otrzymały Daniela Munits z Izraela i Włoszka Tara Dragas.

8. Taisiia Onofriichuk UKR 24.800

Dziś także rozpoczęły się kwalifikacje wieloboju indywidualnego seniorek. Siedemdziesiąt cztery zawodniczki wykonywały układy z obręczą i piłką. Na półmetku zmagań prowadzą faworytki: Włoszka Sofia Raffaeli minimalnie – o 0.250 pkt. – wyprzedza Bułgarkę Borjanę Kalejn. Na trzecim miejscu plasuje się kolejna reprezentantka Bułgarii Stiliana Nikołowa, a kolejne lokaty zajmują Ukrainka Wiktoria Onorijenko, Słowenka Jekaterina Wedenejewa i Niemka Margarita Kolosov.

Dwie Polki w stawce: Emilia Heichel i Małgorzata Roszatycka plasują się na miejscach w czwartej dziesiątce (34-35). Układ z obręczą Roszatyckiej oceniono na 28.900 (27. wynik dnia), a Heichel uzyskała w tej konkurencji dwa punkty mniej (37. miejsce). Z piłką mimo błędu lepiej wypadła druga z Polek – 28.400 (28. miejsce) – a Roszatycka ukończyła rywalizację z wynikiem 26.300 (42. miejsce).

Do finału wieloboju awansują 24 najlepsze zawodniczki w stawce. W końcowej klasyfikacji będą się liczyć trzy z czterech ocen za układy z poszczególnymi przyborami.