Pływanie - MŚ: Polacy ze zmiennym szczęściem podczas pierwszych eliminacji
Idobi/Wikimedia Commons

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 18.06.2022, 12:03

W Budapeszcie rozpoczęły się mistrzostwa świata w pływaniu. Podczas pierwszej sesji porannej zaprezentowali się trzej Polacy.

Jako pierwsi z reprezentantów Polski wystąpili Konrad Czerniak oraz Paweł Smoliński w eliminacjach na 50 metrów stylem motylkowym. Czerniak w swoim wyścigu z czasem 23,53 sekundy zajął ex aequo piąte miejsce z Piero Codią. To przełożyło się na 16. lokatę spośród wszystkich zawodników. To oznaczało, że Polak i Włoch musieli wziąć udział w jeszcze jednym wyścigu pomiędzy sobą, który wyłoni ostatniego półfinalistę. W bezpośrednim pojedynku Czerniak wygrał z czasem 23,38 sekundy, a Codia był wolniejszy o zaledwie 0,02 sekundy. Natomiast Paweł Smoliński osiągnął rezultat 23,78 sekundy i w całych eliminacjach zajął 31. miejsce. Najlepszy wynik 22,87 sekundy uzyskał Dylan Carter z Trynidadu i Tobago.

W rywalizacji na 100 metrów stylem klasycznym wystartował Dawid Wiekiera. Polak wygrał swój bieg eliminacyjny z czasem 1:00,80. Jednak później zaczęły się wyścigi z mocniejszymi zawodnikami. Ostatecznie Wiekiera eliminacje zakończył na 17. pozycji. Do awansu do półfinału zabrakło mu 0,10 sekundy. Najlepszy był Arno Kamminga, który osiągnął rezultat 58,69 sekundy.