Gimnastyka artystyczna - ME: izraelskie sensacje, Polki w finale z 5. obręczami!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 18.06.2022, 20:12

Izraelskie gimnastyczki nie przestają zadziwiać w imprezach mistrzowskich. Po ubiegłorocznym złocie igrzysk olimpijskich Linoj Aszram, tytuł mistrzyni Starego Kontynentu w wieloboju zdobyła debiutująca w tym sezonie w seniorskich zmaganiach Daria Atamanow. Kolejne złoto dla gospodyń wywalczyła izraelska zbiorówka w wieloboju drużynowym. Polska drużyna awansowała do finału z pięcioma obręczami!

Mamy złote lata izraelskiej gimnastyki artystycznej. Gdy mistrzyni olimpijska z Tokio Linoj Aszram ogłosiła zakończenie kariery, wydawało się, że na kolejne medale dla reprezentantek tego kraju będziemy musieli trochę poczekać. Tymczasem „pałeczkę” po doświadczonej Aszram natychmiast przejęła 16-letnia Daria Atamanow, multimedalistka mistrzostw Europy juniorek z 2020 roku. Atamanow przebojem wdarła się do światowej czołówki, w debiutanckim występie w Pucharze Świata w Palaio Faliro zdobywając pięć medali. Tamte zawody były jednak słabo obsadzone, a w kolejnych startach Izraelka niejednokrotnie musiała uznać wyższość rywalek z Bułgarii i Włoch.

Wydawało się, że w Tel Awiwie pojedynek o złoto w wieloboju stoczą Sofia Raffaeli i Borjana Kalejn. Włoszka nie wytrzymała jednak presji, startowała nerwowo, popełniała błędy i w konsekwencji finałową rywalizację ukończyła poza podium. Borjana Kalejn wypadła dużo lepiej, ale i one nie dała rady fantastycznie dysponowanej reprezentantce gospodarzy. Daria Atamanow była niemal bezbłędna i w debiucie w mistrzostwach Europy, przed własną publicznością, wywalczyła złoto z wynikiem 136.900. Kalejn musiała zadowolić się srebrem (135.500), a na najniższym stopniu podium stanęła jej młodsza koleżanka z reprezentacji – Stiliana Nikołowa (131.650). Sofia Raffaeli przegrała z Nikołową o 0.4 pkt., a na piątej pozycji zmagania ukończyła kolejna debiutantka – Daria Varfolomeev z Niemiec.

8. Viktoriia Onopriienko UKR 126.800

Wieczorem wyłoniono medalistki w wieloboju drużynowym. Do kwalifikacji wieloboju przystąpiło 19 zbiorówek, w tym reprezentacja Polski w składzie: Maria Balakina, Magdalena Szewczuk, Julia Wojciechowska, Madoka Przybylska, Julia Wierzba i Liwia Krzyżanowska. Polki zaprezentowały się ze zmiennym szczęściem. Zupełnie nie wyszedł nam układ z trzema wstążkami i dwiema piłkami – popełniliśmy w nim kilka poważnych błędów, co poskutkowało niską notą 24.500 pkt. i dziesiątym miejscem na półmetku zmagań. Zdecydowanie lepiej Biało-Czerwone wypadły w układzie z pięcioma obręczami – ten występ oceniono na 30.750 pkt., co było siódmym wynikiem w stawce. Tym samym Polki awansowały do jutrzejszego finału w tej konkurencji, a w klasyfikacji ogólnej wieloboju przesunęły się na 9. miejsce (55.250).

Wydawało się, że tytuły mistrzyń Europy w wieloboju przypadną drużynie włoskiej. Gimnastyczki z Italii wyraźnie prowadziły na półmetku rywalizacji, a mistrzynie olimpijskie z Bułgarii zaprezentowały się poniżej oczekiwań, popełniając błędy w układzie ze wstążkami i piłkami. Jako ostatnie wystąpiły reprezentantki Izraela i po znakomitym wykonaniu ćwiczenia z obręczami przeskoczyły w klasyfikacji generalnej Włoszki. Ostatecznie to gospodynie sięgnęły po złote medale, kończąc zmagania z wynikiem 69.950. Włoszki miały rezultat słabszy o 0.3 pkt. Potknięcie Bułgarek wykorzystały Azerki, które stanęły na najniższym stopniu podium (65.400).