Tour de Suisse: etap dla Evenepoela, generalka dla Thomasa

• Dodał: Paweł Ukleja
  • Data publikacji: 19.06.2022, 16:31

Remco Evenepoel (Belgia, Quick-Step Alpha Vinyl Team) został zwycięzcą jazdy indywidualnej na czas kończącej zmagania w wyścigu Tour de Suisse. Podium etapu uzupełnili Geraint Thomas (Wielka Brytania, INEOS Grenadiers) oraz Stefan Kung (Szwajcaria, Groupama-FDJ). Thomas został także tryumfatorem całej imprezy.

Na zakończenie Wyścigu dookoła Szwajcarii kolarze zmierzyli się z liczącą 25,6 kilometra jazdą indywidualną na czas. Start i meta finałowego etapu znajdowały się w stolicy Księstwa Liechtensteinu - Vaduz. Trasa miała płaski charakter, co stwarzało idealne warunki do rywalizacji dla klasycznych specjalistów od czasówek.

Jako pierwszy na mecie zameldował się Lorrenzo Manzin (Francja, TotalEnergies). Francuz wykręcił czas 31:17. Pierwszym zawodnikiem, który na dłużej zagrzał miejsce w fotelu dla lidera był jednak Chad Haga (USA, Human Powered Health), który przekroczył linię mety z czasem 29:51. Po pewnym czasie został zmieniony na prowadzeniu przez Dylana van Baarle (Holandia, INEOS Grenadiers), który wyśrubował rezultat na poziomie 29:31.

Do mety docierali kolejni zawodnicy, lecz żaden z nich nie był w stanie zbliżyć się do wyniku Holendra. Dokonał tego dopiero startujący jako trzynasty od końca Remco Evenepoel (Belgia, Quick-Step Alpha Vinyl Team), który wykręcił rewelacyjny czas 28:26 i pokonał van Baarle aż o minutę i pięć sekund. Na trasie znajdował się jeszcze Stefan Kung (Szwajcaria, Groupama-FDJ), który na półmetku wygrywał z Belgiem o dwie sekundy. Na mecie zameldował się jednak jedenaście sekund za nim.

Wśród faworytów zaangażowanych w walkę o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej najlepiej na półmetku zaprezentował się Geraint Thomas (Wielka Brytania, INEOS Grenadiers), który wyprzedzał Jakoba Fuglsanga (Dania, Israel-Premier Tech) o szesnaście sekund i Sergio Higuitę (Kolumbia, BORA-hangrohe) o czterdzieści cztery sekundy. Oznaczało to, że Brytyjczyk jedzie po zwycięstwo w całym wyścigu. Tak też się stało. Na mecie zameldował się trzy sekundy za prowadzącym Remco Evenepoelem. Jakob Fuglsang stracił do kolarza INEOS Grenadiers pięćdziesiąt dziewięć sekund, a dotychczasowy lider klasyfikacji generalnej, Sergio Higuita aż minutę i czternaście sekund.

Ostatecznie zwycięzcą etapu został Remco Evenepoel. Wyprzedził on o trzy sekundy o Gerainta Thomasa oraz o jedenaście sekund Stefana Kunga.

Tryumfatorem całej imprezy został Geraint Thomas, który o minutę i dwanaście sekund wyprzedził Sergio Higuitę. Podium Tour de Suisse uzupełnił Jakob Fuglsang. Najlepszy w klasyfikacji punktowej okazał się Michael Matthews (Australia, Team BikeExchange-Jayco), zwycięzcą klasyfikacji górskiej został Quinn Simmons (USA, Trek-Segafredo), a tytuł najlepszego młodzieżowca wywalczył Higuita. Najlepszą ekipą została francuska Groupama-FDJ