Gimnastyka artystyczna - ME: włoski dzień na zakończenie mistrzostw, Polki ósme

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 19.06.2022, 14:34

Finałową rywalizację w mistrzostwach Europy w Tel Awiwie zdominowały reprezentantki Włoch. Dwa krążki z najcenniejszego kruszcu zdobyła Sofia Raffaeli, kolejne dwa tytuły dla Italii padły łupem zbiorówki. Dwa złote medale wywalczyła również Bułgarka Borjana Kalejn. Polki w finale z maczugami zajęły ósme miejsce.

W ostatnim dniu mistrzostw Europy rywalizację zdominowały zawodniczki przed imprezą stawiane w roli głównych faworytek. Po fatalnym starcie w wieloboju w finałach zrehabilitowała się Sofia Raffaeli. Włoszka triumfowała w zmaganiach z obręczą oraz z maczugami, zdobyła także srebro z piłką. Swoje pierwsze indywidualne tytuły mistrzowskie wywalczyła również Borjana Kalejn. Bułgarka była najlepsza w finale z piłką i wstążką, a do dorobku medalowego dorzuciła jeszcze brąz w układzie z obręczą. Sensacyjna zwyciężczyni wieloboju – Daria Atamanow – tym razem ukończyła rywalizację z trzema srebrnymi krążkami (obręcz, maczugi, wstążka). Ani jednego miejsca na podium w czterech finałowych występach nie zdołała wywalczyć brązowa medalistka wieloboju Stiliana Nikołowa. Sporą niespodziankę sprawiła Niemka Darja Varfolomeev, która zdobyła brązowe medale w finale z piłką oraz z maczugami. Na najniższym stopniu podium w finale ze wstążką stanęła z kolei druga z reprezentantek Izraela – Adi Asya Katz.

W rywalizacji zbiorówek swoją wyższość potwierdziły Włoszki. Po nieco kontrowersyjnej przegranej we wczorajszym wieloboju, dziś na zbiorówkę z Italii nie było mocnych. Gimnastyczki z tego kraju triumfowały w obu finałach, za układ z obręczami otrzymując notę 36.650, a za występ ze wstążkami i piłkami 34.250. W układzie z pięcioma obręczami srebrne krążki zdobyły Izraelki, a brąz Azerki. Polki w składzie: Maria Balakina, Magdalena Szewczuk, Julia Wojciechowska, Madoka Przybylska, Julia Wierzba i Liwia Krzyżanowska zajęły ostatnie, ósme miejsce z oceną 29.650. W finale ze wstążkami i piłkami na podium obok Włoszek stanęły Hiszpanki i Azerki. Bardzo słabe starty w mistrzostwach Europy mają za sobą mistrzynie olimpijskie z Bułgarii, które z Tel Awiwu wyjeżdżają bez medalu w drużynie. W dzisiejszych finałach Bułgarki zajęły 4. i 6. miejsce.