Wioślarstwo: udany finałowy dzień PŚ w Poznaniu dla polskich osad
Wikimedia Commons

• Dodał: Bartłomiej Woliński
  • Data publikacji: 19.06.2022, 14:50

Trzecia runda Wioślarskiego i Parawioślarskiego Pucharu Świata 2022 rozgrywana w Poznaniu zakończyła się udanym występem polskich osad. Polacy w niedzielę sięgnęli po cztery medale, w tym jeden złoty.

Niedzielne finały w Poznaniu rozpoczęliśmy o godzinie 8:50 od finału B dwójek kobiecych (W2-), w których najlepiej poradziła sobie osada Chińska (07:37,18). W czołowej trójce znalazły się panie z Holandii oraz Danii. Pierwszy wyścig z udziałem Polaków odbył się w grupie damskich czwórek (W4-), gdzie w finale B Barbara Streng, Weronika Kazmierczak, Zuzanna Lesner oraz Barbara Jechorek, uzyskały drugi rezultat (06:57,29), po 2000 metrów nieznacznie ustępując tylko osadzie Chińskiej (06:55.12). Na trzecim miejscu do mety dopłynęła druga załoga z Chin (07:00,87). O godzinie 9:25 rozpoczął się finał B męskich jedynek (M1x), w którym Wiktor Chabel uplasował się na trzecim miejscu, przegrywając walkę o pierwszą pozycję z dwoma zawodnikami pochodzącymi z Australii. Następnie przystąpiliśmy do rywalizacji lekkich dwójek kobiecych (LW2x), gdzie Wiktoria Kalinowska oraz Katarzyna Wełna popisały się najlepszym czasem (07:17,92) w finale B spośród sześciu startujących w biegu osad. Za nimi uplasowały się zawodniczki z Holandii oraz Francji. W rywalizacji kobiecych czwórek podwójnych (W4x) Olga Michalkiewicz, Marta Wieliczko, Joanna Dittmann oraz Katarzyna Zillmann wywalczyły pierwszą pozycję w finale B (06:45,52), w zaciętej walce pokonując drugą załogę z Nowej Zelandii oraz trzecią osadę Czech.

W finale B męskich czwórek podwójnych (M4x) trudne zadanie świetnie wykonali także Krzysztof Kasparek, Jakub Woźniak, Bartosz Bartkowski oraz Cezary Litka, którzy w biegu na 2000 metrów nieznacznie przegrali walkę o drugie miejsce (06:01,76) z osadą czeską (06:01,03). Wygrali wioślarze z Niemiec (05:59,48). O godzinie 10:20 rozpoczął się finał A męskich jedynek wśród parawioślarzy. Niestety Arkadiusz Skrzypiński oraz Michał Breczko na dystansie 2 kilometrów uplasowali się na dwóch ostatnich miejscach spośród sześciu startujących załóg. Finał zdominował Włoch, Giacomo Perini (09:14,68), który nie dał żadnych szans swoim rywalom. Podium uzupełnili Erik Horrie z Australii (09:24,49) oraz Niemiec, Marcus Klemp (10:30,19). Następnie w finale mieszanych dwójek nasi niepełnosprawni reprezentanci popisali się fantastycznym rezultatem, zdobywając złoty medal. Jolanta Majka oraz Michał Gadowski pokonali 2000 metrów w czasie 08:40,82, o niemal 4 sek. pokonując osadę z Francji. Podium finału uzupełnili zawodnicy z Holandii. W finale męskich dwójek podwójnych (M2x) Mirosław Ziętarski oraz Fabian Barański (06:16,04) poradzili sobie z osadą holenderską (06:18.10), która uzyskała identyczny czas co zawodnicy australijscy. Obydwa kraje sięgnęły zatem po brązowy medal,  Polakom zabrakło natomiast nieco tempa aby doścignąć reprezentantów Chorwacji (06:12,53), którzy w Poznaniu pewnie zgarnęli złoto.

O godzinie 11:53 przystąpiliśmy do finałowego biegu dwójek podwójnych wagi lekkiej kobiet (LW2x), w których Polskę reprezentowały Jessika Sobocińska oraz Zuzanna Jasińska. Niestety Polki ukończyły wyścig dopiero na pozycji piątej, pokonując jedynie osadę szwajcarską. Dwukilometrowy bieg padł łupem Amerykanek (06:57,44), które pokonały reprezentantki Australii (07:02,37) oraz Irlandii (07:02,53). Sukcesu w Poznaniu nie odnieśli także Piotr Juszczak, Łukasz Posyłajka, Mikołaj Burda oraz  Mateusz Wilangowski, rywalizujący w grupie męskich czwórek bez sternika (M4-). W finale A Polacy zajęli ostatnie, szóste miejsce (06:19,25). Bieg wygrała osada Australijska (06:03,20) przed wioślarzami z Holandii (06:04,21) oraz USA (06:07,54). O 13:23 rozpoczął się bieg męskich czwórek podwójnych (M4x). Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Szymon Pośnik oraz Piotr Płomiński świetnie rozpoczęli bieg walcząc z chińską osadą o prowadzenie. Co 500 metrów Polacy zbliżali się do prowadzących Chińczyków, ale na finałowej ćwiartce nieco osłabli z sił i spadli za drugich na mecie Estończyków. Ostatnim biegiem z udziałem Polaków był finał A męskiej ósemki (M8+), w którym nasz kraj reprezentowali: Patryk Wojtałak, Szymon Tomiak, Mikołaj Januszewski, Dominik Glonek, Jerzy Kaczmarek, Emil Jackowiak, Przemysław Wanat, Oskar Streich oraz Tomasz Skurzyński w roli sternika. Do ostatniego niedzielnego biegu z powodów medycznych nie przystąpiła załoga Kanady. Polacy przez cały dystans znajdowali się w czołowej trójce, której przewodziła osada niemiecka. Na mecie nic nie uległo zmianie, zwycięstwo odnieśli Niemcy (05:37,74), natomiast podium uzupełnili Australijczycy (05:39,91) oraz Polacy (05:51,93), którzy brązowym medalem zakończyli rundę Pucharu Świata rozgrywaną w Poznaniu. Polskie osady w niedzielę łącznie zdobyły 4 medale.