Kajakarstwo górskie - PŚ: dobre występy Polaków

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 19.06.2022, 17:53

Puchar Świata w kajakarstwie górskim w Krakowie zakończył się w niedzielę. Ostatniego dnia trójka reprezentantów Polski uplasowała się w finałowej dziesiątce.

W sobotę na torze w Krakowie rywalizowano w konkurencjach kanadyjkowych. Zmagania rozpoczął półfinał żeńskiej rywalizacji. Tu okazało się, że Biało-Czerwone uzyskały 100% skuteczności – obie awansowały do finału. Aleksandra Stach z dwoma karnymi sekundami zajęła 5. miejsce (109,07), Klaudia Zwolińska, która w sobotę była 4. w K1 zajęła 7. miejsce – również zaliczając 4 karne sekundy (110,60). W finale Polki zaprezentowały się na swoim bardzo dobrym poziomie. Wyżej uplasowała się Zwolińska – z czasem 109,81 i 4 karnymi sekundami zajęła 6. miejsce. Niestety, największą karę w finale dostała 7. Stach (6 sekund). 22-latka uplasowała się jedno miejsce niżej z rezultatem 110,75. Wygrała Brytyjka Mallory Franklin (103,31) przed Marjorie Delassus (104,48) i Martiną Satkovą (107,83). Interesującym wydaje się być fakt, że żadna z zawodniczek w finale nie zaliczyła całkiem czystego przejazdu.

Wyniki C1 kobiet:
1. Mallory Franklin – Wielka Brytania – 103,31
2. Marjorie Delassus – Francja – 104,48
3. Martina Satkova – Czechy – 107,83
6. Klaudia Zwolińska – Polska – 109,81
7. Aleksandra Stach – Polska – 110,75

W rywalizacji półfinałowej mężczyzn Polakom tak dobrze nie poszło. Z dwójki naszych reprezentantów do finału wszedł Kacper Sztuba, który z dwoma karnymi sekundami zajął 8. lokatę (95,07). Bardziej doświadczony Grzegorz Hedwig do miejsca w 10-tce stracił ponad 1,5 sekundy i zajął 13. Miejsce z czterema karnymi sekundami (97,77). W finale Kacprowi Sztubie szło rewelacyjnie – wydawało się, ze Polak może wykręcić rewelacyjny czas, ale brzemienne w skutkach okazały się bramki 19 i 20, na których nasz kanadyjkarz zarobił 4 karne sekundy. Rezultat 97,29 dał Polakowi 8. miejsce. Wygrał Francuz Nicolas Gestin (93,14) przed Benjaminem Savsekiem (93,18) i Adamem Burgessem z Wielkiej Brytanii (93,49).

Wyniki C1 mężczyzn:
1. Nicolas Gestin – Francja – 93,14
2. Benjamin Savsek – Słowenia – 93,18
3. Adam Burgess – Wielka Brytania – 93,49
8. Kacper Sztuba – Polska – 97,29

Po południu w Krakowie odbyły się zmagania w formule Extreme, która zadebiutuje jako dyscyplina olimpijska na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Swój pierwszy wyścig eliminacyjny bardzo pewnie wygrała Klaudia Zwolińska, u mężczyzn nie mieliśmy jednak tyle szczęścia, bo zarówno Jakub Brzeziński, jak i Michał Pasiut nie ukończyli wyścigu. Niestety, nadzieje związane z dobrym startem Klaudii Zwolińskiej też skończyły się na ćwierćfinale, gdzie Polka przegrała swój wyścig z Kimberley Woods (Wielka Brytania), Noemie Fox (Australia) i Evy Leibfarth (USA). W zawodach kobiecych po triumf sięgnęła Martina Wegman z Holandii, która pokonała Noemie Fox (Australia) i Viktoriię US (Ukraina). U mężczyzn najlepszy był Christopher Bowers (Wielka Brytania) przed Videm Kuderem Marusiciem (Słowenia) oraz dwoma Brytyjczykami, którzy nie ukończyli wyścigu. Na trzecim miejscu sklasyfikowany został Joseph Clarke, a na czwartym Etienne Chappell.