Pływanie - MŚ: rekord świata, niezły Masiuk, Chmielewski o włos od finału
Copyright @2022 Rafal Oleksiewicz

• Dodał: Liwia Waszkowiak
  • Data publikacji: 20.06.2022, 20:18

Trzeciego dnia Mistrzostw Świata w Budapeszcie przeżywaliśmy dużo emocji - finał Ksawerego Masiuka i rekord świata Thomasa Ceccona to były najważniejsze punkty programu. Blisko półfinału na 200 metrów stylem motylkowym był też Krzysztof Chmielewski.

Wieczorną sesję rozpoczęliśmy finałem na 200 metrów stylem dowolnym. Walka była zacięta, ale najszybszy okazał się David Popovici, który finiszował z czasem 1:43,21. Ze stratą 1,26 sekundy jako drugi dopłynął reprezentant Korei Południowej Sunwoo Hwang. Podium uzupełnił natomiast Brytyjczyk Tom Dean (1:44,98). Kolejny finał należał do kobiet, które powalczyły ze sobą na nieco dłuższym dystansie - 1500 m, także stylem dowolnym. Bez zaskoczenia i problemu, z dużą przewagą, zwyciężyła Katie Ledecky. Amerykanka finiszowała z czasem 15:30,15. Drugie miejsce należało do jej reprezentacyjnej koleżanki - Katie Grimes (15:44,89). Brązowy krążek powędrował natomiast w ręce Łani Pallister, która to ukończyła wyścig z czasem 15:48,96. Odbyły się również półfinały na 50 metrów stylem klasycznym. Do finału zakwalifikowało się oczywiście ośmiu zawodników, spośród których najszybszy był Nicolo Martinenghi. Włoch zdołał ukończyć wyścig z czasem 26,56.

Spore emocje towarzyszyły nam podczas finału pań na 100 m grzbietem, w którym niestety nie było nam dane oglądać Pauliny Pedy. Panie walczyły do ostatniego metra, ale ostatecznie mistrzynią świata została Regan Smith. Amerykanka finiszowała z czasem 58,22. Kanadyjka Kylie Masse przegrała z nią o minimalnie szybsze dotknięcie ręki (58,40), a podium uzupełniła Claire Curzan (58,67).

Dla nas najważniejszy był jednakże finał na 100 m grzbietem, w którym wystąpił nasz reprezentant - Ksawery Masiuk. Masiuk sukcesywnie podczas tych mistrzostw poprawiał rekord Polski, przez co mocno rozbudził apetyty. Do nawrotu Masiuk płynął szybko, niestety później jego rywale pokazali, że mimo iż 17-latek radzi sobie naprawdę dobrze, wciąż brakuje mu doświadczenia. Na pierwszym stopniu podium stanął Thomas Ceccon. Włoch nie tylko zwyciężył, ale również poprawił rekord świata z czasem 51,60. Jako drugi finiszował Amerykanin Ryan Murphy (51,97), brąz natomiast wywalczył jego reprezentacyjny kolega Hunter Armstrong (51,98). Masiuk finiszował jako szósty z czasem 52,75, co było bardzo dobrym wynikiem, kolejnym poniżej 53 sekund.

O finał powalczyły natomiast panie na 200 m stylem dowolnym. W pierwszym ostatecznie najszybsza była Freya Anderson, choć przez długi czas musiała gonić swoje rywalki. Brytyjka ukończyła wyścig z czasem 1:56,05. W drugim półfinale najlepsza okazała się Mollie O'Callaghan (1:56,34). Co zaskakujące, do finału nie zakwalifikowała się żadna Amerykanka co, no cóż, nie jest codziennym widokiem.

Drugim najważniejszym akcentem był półfinał na 200 metrów stylem motylkowym. Rano odbyły się eliminacje, w których Krzysztof Chmielewski uzyskał szósty czas (1:55,73). W półfinale Chmielewski popłynął szybko, pobił swoją życiówkę z czasem 1:55,01 i zajął w piąte miejsce. Ostatecznie po drugim półfinale był dziewiąty i zabrakło mu 0,1 sekundy, by awansować do finału.

Ostatnim finałem dnia był wyścig na dystansie 100 metrów stylem klasycznym kobiet. Rywalizacja na tym dystansie padła łupem niesamowitej Włoszki Benedetty Pilato. 17-latka nie przestraszyła się starszych i bardziej utytułowanych koleżanek, notując czas 1:05,93 i po morderczym finiszu wyprzedzając o 0,05 sekundy Niemkę Annę Elendt. Dopiero trzecia była jedna z głównych faworytek tego dystansu Ruta Meilutyte, która uzyskała rezultat 1:06,02.