Pływanie - MŚ: dwa złota dla Kanady. Dawid Wiekiera poza finałem
DVIDSHUB/Wikimmedia/CC BY 2.0

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 22.06.2022, 20:07

Za nami piąta sesja wieczorna podczas mistrzostw świata w pływaniu w Budapeszcie. Wydarzeniem dnia był złoty medal zaledwie 15-letniej Summer McIntosh na 200 metrów stylem motylkowym. Natomiast jedyny Polak startujący w tej sesji, Dawid Wiekiera nie wywalczył awansu do finału na 200 metrów stylem klasycznym.

Pierwsza walka o medale podczas 5. dnia zmagań rozegrała się na 200 metrów stylem motylkowym kobiet. Tutaj bezkonkurencyjna była Summer McIntosh. 15-letnia reprezentantka Kanady triumfowała z czasem 2:05,20, co jest nowym rekordem świata juniorów. Podium uzupełniły Hali Flickinger oraz Yufei Zhang. Kolejne złoto tego dnia dla Kanady na 50 metrów stylem grzbietowym zdobyła Kylie Masse, która wygrała z wynikiem 27,31 sekundy. W bardzo wyrównanej walce o srebro Katharine Berkoff o zaledwie 0,01 sekundy pokonała Analię Pigreę.

Drugi złoty medal podczas mistrzostw wywalczył rewelacyjny David Popovici. 17-letni Rumun tym razem był najlepszy na 100 metrów stylem dowolnym z czasem 47,58 sekundy. Najbliżej Popoviciego był Maxime Grousset, który stracił do niego 0,06 sekundy. Najniższy stopień podium zajął Joshua Liendo Edwards. W rywalizacji mężczyzn na 200 metrów stylem zmiennym złoty medal powędrował do Leona Marchanda. Francuzowi do wygranej wystarczył czas 1:55,22. Nad drugim Carsonem Fosterem Marchand miał blisko pół sekundy zapasu. Podium uzupełnił Daiya Seto.

Jako ostatni rozegrany został finał sztafety 4x200 metrów stylem dowolnym kobiet. Najlepsze z czasem 7:41,45 były Amerykanki, które dodatkowo poprawiły rekord mistrzostw świata. Srebrnymi medalistkami zostały Australijki (7:43,86), a brązowymi Kanadyjki (7:44,76).

W półfinale na 200 metrów stylem klasycznym zaprezentował się Dawid Wiekiera. Niestety Polak w swoim półfinale zajął 7. miejsce, a później został jeszcze zdyskwalifikowany. Półfinały zostały zdominowane przez Zaca Stubblety'ego-Cooka, który osiągnął czas 2:06,72. Drugi Anton McKee stracił do niego ponad dwie sekundy.