Kajakarstwo - ME jun. i U23: udane półfinały Polaków

• Data publikacji: 24.06.2022, 20:15

Drugiego dnia mistrzostw Europy młodzieżowców i juniorów w Belgradzie nie rozdawano jeszcze medali. Rozegrane zostały wyścigi eliminacyjne i półfinały, które w dużej mierze przebiegły pomyślnie dla reprezentantów naszego kraju.

Piątkowe zmagania rozpoczęły się od półfinału juniorów w K1 na 500 metrów z udziałem Jarosława Kajdanka. Reprezentant Polski jako pierwszy minął linię mety i awansował do finału. W tej samej konkurencji gorzej poszło Zuzannie Gościniak, która finiszowała na ósmej pozycji i popłynie zaledwie w małym finale. Karolina Seydlewicz zajęła czwarte miejsce w półfinale C1 juniorek i odpadła z rywalizacji. Zrehabilitowała się nieco później w dwójce z Oliwią Kordalską. Polki finiszowały na drugiej lokacie i weszły do finału A.

Drugi start zanotował także Jarosław Kajdanek. Nasz utalentowany junior wygrał także swój półfinał na dystansie kilometra i zobaczymy go w finale. Do najważniejszego wyścigu w tej samej konkurencji, ale młodzieżowców awansował Przemysław Korsak, który był drugi w 1/2 finału. Podobnie było w przypadku Weroniki Marczewskiej w tej samej kategorii wiekowej oraz na tym samym dystansie. Swój półfinał w C2 na 1000 metrów wygrali Eryk Wilga i Piotr Kujawa, oczywiście meldując się w finale A.

W zawodach seniorskich ostatnio Polki odnoszą sukcesy w K4 na 500 metrów. Co ważne, są następczynie. Julia Kot, Zuzanna Gościniak, Dominika Zimnoch i Aleksandra Dąbrowska zajęły drugie miejsce w półfinale i popłyną o medale. W sesji popołudniowej rozegrano także eliminacje. W swoim wyścigu kanadyjkarek na 200 metrów juniorek Patrycja Szymańska była szósta i awansowała do półfinału. W tej samej konkurencji do lat 23 swój bieg eliminacyjny wygrała Katarzyna Szperkiewicz, awansując do finału A.

Następnie, na 200 metrów w C1 rywalizowali juniorzy. Kacper Sieradzan zajął trzecie miejsce i awansował do finału. Wśród młodzieżowców Norman Zezula był drugi i także stanie na starcie wyścigu medalowego. Na najkrótszym dystansie ścigały się również kajakarki w kategorii juniorek. Zofia Więcławska po zajęciu trzeciego miejsca w eliminacjach awansowała do półfinału. W zmaganiach do lat 23 Julia Olszewska była piąta i weszła do 1/2 finału.

Alex Borucki sięgnął po zwycięstwo w eliminacjach juniorów na 200 metrów. Dało mu to bezpośrednią przepustkę do finału A. Jakub Stępun okazał się najlepszy w swoim wyścigu kwalifikacji na 200 metrów do lat 23. Polaka na pewno zobaczymy w wielkim finale. Julia Bohn i Patrycja Szymańska rywalizowały w C2 na 200 metrów. Polskie juniorki finiszowały na ostatnim, piątym miejscu i popłyną w półfinale.