Pływanie - MŚ: Wasick i Masiuk z rekordami Polski!
Copyright @2022 Rafal Oleksiewicz

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 24.06.2022, 20:00

Za nami przedostatnia sesja wieczorna podczas pływackich mistrzostw świata w Budapeszcie. Z rewelacyjnej strony pokazała się Katarzyna Wasick, która w półfinale na 50 metrów stylem dowolnym poprawiła rekord Polski. Podobnym osiągnięciem na 50 metrów stylem grzbietowym popisał się Ksawery Masiuk.

Jakub Majerski był jedynym naszym reprezentantem, który wystąpił w finale podczas 7. dnia czempionatu. Polak nieźle popłynął na 100 metrów stylem motylkowym, ale ostatecznie uplasował się na siódmej lokacie z czasem 51,35 sekundy. Złoto padło łupem Kristofa Milaka (50,14 sekundy). Węgier zdominował rywalizację, ponieważ nad drugi, Naoki Mizunuma stracił do niego 0,8 sekundy. Trzeci był Joshua Liendo Edwards.

W sesji wieczornej udział wzięła jedna reprezentantka Polski. Katarzyna Wasick rewelacyjnie spisała się w półfinale na 50 metrów stylem dowolnym. Piąta zawodniczka igrzysk w Tokio w swoim wyścigu uzyskała czas 24,11 sekundy, co jest nowym rekordem Polski. Ostatecznie Wasick do finału weszła z najlepszym rezultatem spośród wszystkich zawodniczek. Kolejny raz świetnie w Budapeszcie popłynął Ksawery Masiuk. Tym razem 17-latek poprawił rekord Polski na 50 metrów stylem grzbietowym. Masiuk uzyskał czas 24,48 sekundy, co było piątym wynikiem półfinałów i dało mu pewny awans do finału. Na tym samym dystansie w półfinale wystartował Tomasz Polewka, ale nasz reprezentant miał 16. czas ogólnie i odpadł z rywalizacji.

Pierwszy komplet medali podczas 7. dnia mistrzostw rozdano kobietom rywalizującym na 50 metrów stylem motylkowym. Mistrzynią świata z czasem 24,95 sekundy została Sarah Sjoestroem. Zaciętą walkę o srebro stoczyły Melanie Henique i Yufei Zhang. W końcowym rozrachunku drugie miejsce zajęła Henique, która pokonała Zhang o 0,01 sekundy. Chwilę później rozegrano finał na 50 metrów stylem dowolnym mężczyzn. Tutaj złoto wywalczył Benjamin Proud (21,32 sekudny). Podium uzupełnili Michael Andrew i Maxime Grousset.

Bardzo wyrównana walka o złoty medal na 200 metrów stylem dowolnym kobiet rozegrała się pomiędzy Kaylee McKeown a Phoebe Bacon. Obie zdominowały rywalizację, ale lepsza z rezultatem 2:05,08 była McKeown, a Bacon złoto przegrała o 0,04 sekundy. Brąz z blisko dwusekundową stratą padł łupem Rhyan White. Przedostatnim finałem sesji był ten na 800 metrów stylem dowolnym kobiet. Tu oczywiście bez żadnego zaskoczenia triumfowała Katie Ledecky (8:08,04). Ponad 10 sekund do Amerykanki straciła Kiah Melverton. Na zakończenie dnia poznaliśmy najlepsze kraje w sztafecie mieszanej 4x100 metrów stylem dowolnym. Najlepsza okazała się reprezentacja Australii, która z wynikiem 3:19,38 poprawiła rekord świata. Pozostałe miejsca na podium zajęły Kanada oraz Stany Zjednoczone.

W sesji porannej na 1500 metrów wystartował Krzysztof Chmielewski, ale nie przeszedł eliminacji. Do awansu zabrakło mu ponad 10 sekund.