Kajakarstwo górskie - PŚ: dwa półfinały Klaudii Zwolińskiej
Antoine Lamielle/wikimedia.org

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 24.06.2022, 20:24

Klaudia Zwolińska nadal w formie. Reprezentantka Polski awansowała do dwóch półfinałów Pucharu Świata w słoweńskim Tacenie – w K1 i C1 kobiet. Miejsce w tej fazie zajęli też Dariusz Popiela (K1) i Grzegorz Hedwig (C1).

Piątek na Pucharze Świata w kajakarstwie górskim standardowo przebiegał pod dyktando eliminacji najważniejszych konkurencji – kolejno było to K1 kobiet, K1 mężczyzn, C1 kobiet oraz C1 mężczyzn. We wszystkich tych konkurencjach liczyliśmy na świetne występy Biało-Czerwonych. Zaczęła Klaudia Zwolińska, która przed tygodniem w Krakowie była 4., a w Tacenie pierwszy przejazd ukończyła na 7. miejscu z czasem 92,22 (bez karnych sekund) i pewnie weszła do półfinału. Nasza młoda zawodniczka była jedyną, która startowała w tej konkurencji. Pierwszy przejazd najszybciej ukończyła Niemka Elena Lilik – 88,49.

W konkurencji K1 startowało trzech Polaków, ale tylko jeden Dariusz Popiela mógł po pierwszym przejeździe cieszyć się z awansu. Polak uzyskał 24. rezultat (83,92 z 2 karnymi sekundami), co nie było i tak specjalnie zadowalającym wynikiem. Jakub Brzeziński był 40. (91,33 – 2 karne sekundy), a przejazd zupełnie nie wyszedł Michałowi Pasiutowi – 52 karne sekundy uplasowały go dopiero na 50. miejscu. Niestety, dwaj Polacy nie poprawili się na tyle znacznie w drugim przejeździe, by myśleć o awansie. Brzeziński był 15. (89,44 i 6 karnych sekund), Pasiut ponownie zaliczył 52 karne sekundy i zajął 28. miejsce.

Klaudia Zwolińska tradycyjnie zrobiła sobie bardzo intensywny piątek i po eliminacjach K1 zmierzyła się również z C1. Pierwszy przejazd Polce nie wyszedł jednak tak, jakby tego oczekiwała. Czas 111,64 był jednym ze słabszych, nawet mimo tylko dwóch karnych sekund. W drugim przejeździe młoda kajakarka pokazała już klasę i z czasem 99,98 przegrała tylko z Amerykanką Evy Leibfarth (98,95).

Serię jednego awansu do półfinału każdej konkurencji dla Polski podtrzymał Grzegorz Hedwig. Pierwszy przejazd doświadczonego kanadyjkarza dał mu 18. miejsce z wynikiem 87,82. Dość daleko uplasował się Michał Wiercioch, który zajął 35. miejsce. Liczyliśmy na poprawę w drugim przejeździe. Od finału faktycznie nie było daleko. Wiercioch do miejsca w finale stracił 3,27 sekundy. W efekcie, w każdym z półfinałów w sobotę zobaczymy po jednym reprezentancie oraz jednej reprezentantce Polski.