Kajakarstwo - ME jun. i U23: kolejne medale Polaków w sesji popołudniowej

• Data publikacji: 26.06.2022, 17:42

Mistrzostwa Europy juniorów oraz do 23 lat były bardzo udane dla polskich kajakarzy. Do czterech medali zdobytych w porannej sesji, po południu Polacy dorzucili osiem kolejnych krążków.

Już w sesji porannej Polacy zdobyli cztery medale, o czym więcej pisaliśmy TUTAJ. Po 13:00 wznowiono rywalizację na mistrzostwach w Belgradzie. W finale kajakowych dwójek juniorów na 500 metrów wystartowali Alex Borucki i Paweł Słowiński. Polacy zajęli szóste miejsce ze stratą ponad trzech sekund do Niemców - Tillmanna Sommera/Jonasa Borkowskiego. W kolejnym wyścigu doczekaliśmy się złotego medalu. Zdobyli go Jakub Stępun i Bartosz Grabowski w K2 do lat 23 na 500 metrów. Polacy wygrali z przewagą prawie półtorej sekundy nad Węgrami.

Karolina Seydlewicz i Oliwia Kordalska finiszowały na siódmej pozycji w finale C2 juniorek na 500 metrów. Triumfowały Anges Kiss i Csepke Molnar z Węgier. W tej samej konkurencji do lat 23 złoty medal wywalczyły Katarzyna Szperkiewicz i Aleksandra Jacewicz. Polki o ponad sekundę wyprzedziły reprezentantki Mołdawii. Sukces swoich rodaczek, ale w kajakach powtórzyły Martyna Klatt i Sandra Ostrowska. Bardzo dobrze zaprezentowali się także Juliusz Kitewski i Krystian Hołdak na dystansie 500 metrów w C2. Młodzieżowcy finiszowały na trzecim miejscu za Włochami i Hiszpanami.

W K2 na 500 metrów gorzej poszło naszym juniorkom. Zuzanna Błażejczak i Zofia Więcławska zajęli odległe siódme miejsce. Blisko zdobycia medalu byli Marceli Krawiec i Piotr Kujawa, którzy finiszowały na czwartej pozycji w finale C2 juniorów na 500 metrów. Pierwszą konkurencją czwórek była rywalizacja juniorów na 500 metrów, w której Jakub Gawłowski, Krystian Błoński, Tomasz Pytlak i Krzysztof Jokiel zajęli siódmą pozycję. Znacznie lepiej popłynęli młodzieżowcy. Wojciech Pilarz, Piotr Morawski, Wiktor Leszczyński i Filip Weckwert zdobyli kolejny złoty medal na naszego kraju.

W kilku kolejnych finałach zabrakło reprezentantów Polski. Warto było trochę poczekać na kolejne mistrzostwo. Katarzyna Szperkiewicz finiszowała jako pierwsza w C1 na 200 metrów do lat 23. Na krótkim dystansie Polka wyprzedziła drugą Vanesę Tot prawie o dwie sekundy. Wśród mężczyzn drugi był Norman Zezula, który stracił niecałą sekundę do Hiszpana Pablo Grany. Następnie na 200 metrów ścigały się juniorki. W K1 Zofia Więcławska zajęła siódmą lokatę.

Daleko od podium w C1 juniorów na 200 metrów był Kacper Sieradzan. Reprezentant Polski finiszował na siódmej pozycji. Alex Borucki był piąty w finale juniorów w kajakach na 200 metrów. W kategorii do lat 23 triumfował Jakub Stępun, który zdobył swoje kolejne złoto. Na 200 metrów, czyli w dynamicznej konkurencji Polak wyprzedził drugiego Flawio Spurio o ponad 0,8 dziesiątych sekund.

Na koniec mistrzostw rozegrano wyścigi w C2 na 200 metrów juniorek oraz kobiet do lat 23. W pierwszej kategorii Julia Bohn/Patrycja Szymańska zajęły szóste miejsce, a w drugich zmaganiach Aleksandra Jacewicz/Patrycja Mendelska były piąte. Polscy kajakarze z dorobkiem 13 medali (9-3-1) byli zdecydowanie najlepsi na mistrzostwach w Belgradzie w kategorii do lat 23. Juniorską rywalizację z dziesięcioma tytułami zdominowali Węgrzy, którzy triumfowali w ogólnej klasyfikacji medalowej, wyprzedzając naszą reprezentację, która zakończyła zawody z dorobkiem 15 krążków (9 złotych, 5 srebrnych i jeden brązowy).