Wimbledon 2022: podsumowanie pierwszego dnia turnieju kobiet

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 27.06.2022, 23:00

Tradycyjnie Wimbledon rozpoczął się od…deszczu. Nad Londynem w południe przechodziły ulewy, które spowodowały opóźnienie w zaplanowanych na dziś starciach, konieczność zmian w planie gier i odwoływanie spotkań. Mimo to, sporo gier zostało rozegranych i w turnieju pań doszło już do pierwszych niespodzianek.

Jako pierwsza na korcie centralnym pokazała się gwiazda i największa nadzieja Brytyjczyków na sukces, czyli mistrzyni ubiegłorocznego US Open Emma Raducanu. Brytyjka nie miała większego problemu i bez straty seta pokonała Belgijkę Alison Van Uytvanck.W całym spotkaniu Raducanu czterokrotnie przełamała rywalkę, sama tracąc swoje podanie dwa razy. Teraz przed Raducanu trochę poważniejsze wyzwanie, ponieważ w II rundzie jej rywalką będzie była tenisistka czołowej dziesiątki rankingu WTA Francuzka Caroline Garcia.

Bez problemów swój mecz I rundy wygrała również Tunezyjka Ons Jabeur, czyli numer trzy imprezy. Jej rywalką była mało znana, a raczej znana tylko z turniejów ITF 125. na świecie 23-letnia reprezentantka Szwecji Miriam Bjorklund. W całym meczu Jabeur grała bardzo pewnie, przełamała rywalkę cztery razy sama i nie straciła swojego podania ani razu, kończąc mecz za pierwszą piłką meczową. Rywalką Tunezyjki będzie teraz nasza Katarzyna Kawa.

Na kort wyszła dziś również mistrzyni tego turnieju z roku 2018 i finalistka z roku 2016, czyli Angelique Kerber. Niemka rozstawiona z numerem 15. nie miała w I rundzie łatwego zadania, ponieważ grała z zawsze niebezpieczną Francuzką Kristiną Mladenovic.  Pierwszy set tego meczu był bardzo szybki. Niemka dominowała w spotkaniu i odebrała rywalce serwis trzykrotnie. Mladenovic nie miała w tym secie punktu zaczepienia, poza trzema brejkami w drugim gemie, których nie była w stanie wykorzystać. Niemka wykorzystała drugą piłkę setową i wygrała seta 6:0 w 17 minut. Druga partia była już bardziej zacięta. Kerber od razu przełamała rywalkę i po chwili wyszła na prowadzenie 2:0. Mladenovic, wyraźnie podrażniona przegraniem ośmiu gemów z rzędu, wygrała swój serwis, przełamała rywalkę i wyrównała na 2:2. Następnie do stanu 5:5 zawodniczki skutecznie broniły swoich podań, nie dając sobie nawet szansy na breakpointy. Przełomowy był kolejny gem, gdzie Niemka wykorzystując drugą okazję na przełamanie odebrała serwis Mladenovic. Kolejny gem to była formalność i była liderka światowego rankingu awansowała do II rundy. Kolejną rywalką Kerber będzie Magda Linette.

Swoje mecze wygrały min. wiceliderka rankingu WTA Estonka Kontaveit, dobrze grająca na trawie Amerykanka Alison Riske oraz oczywiście trzy nasze reprezentantki Kawa, Linette i Chwalińska.  Doszło również do kilku zaskakujących porażek.  Odpadła rozstawiona z numerem 7 Amerykanka Danielle Collins, która po bardzo zaciętym, trzysetowym pojedynku uległa młodej Czeszce Marie Bouzkovej, chociaż trzeba powiedzieć uczciwie, że w trzech poprzednich startach Amerykanka Wimbledonu również nie podbiła. To jest zawodniczka raczej na korty twarde. Porażki doznała również dwukrotna ćwierćfinalistka Wimbledonu Kaia Kanepi ( 2010 i 2013 rok). Jej pogromczynią była debiutująca w turnieju 19 latka z Francji Diane Parry. Największą niespodzianką jest odpadnięcie już w I rundzie rozstawionej z numerem 23. Brazylijki Beatriz Haddad Maii. Haddad Maia świetnie zaprezentowała się w turniejach poprzedzających Wimbledon i przez niektórych była stawiana w roli „ czarnego konia „ imprezy i najgroźniejszej rywalki Igi Świątek. Jak widać świetne występy przed turniejem Wielkiego szlema nie gwarantują dobrego wyniku w jego trakcie.